altmarius

cultură şi spiritualitate

Szerző: Tarján M. Tamás


„Ezen a helyen és ezen a napon új korszak kezdődött a történelemben, és ti mind elmondhatjátok, hogy a részesei voltatok.”
(Johann Wolfgang Goethe)


1792. szeptember 20-án aratta első jelentős győzelmét a forradalmi Franciaország hadserege, miután Valmy mellett Dumouriez és Kellermann tábornokok megfutamították a Brunswick hercege által vezetett porosz-osztrák csapatokat. Bár a csatában aratott győzelem korántsem volt olyan elsöprő, mint ahogy azt a történelemkönyvek megörökítették, a siker utóbb mégis történelmi jelentőségűnek bizonyult, ugyanis a franciák annak nyomán elég önbizalmat szereztek a köztársaság kikiáltásához és a későbbi expanzióhoz.

A forradalmi Franciaországra már az 1791-es esztendőben rávetült a háború árnyéka, ugyanis augusztusban, Pillnitzben II. Frigyes Vilmos porosz király (ur. 1786-1797) és II. Lipót német-római császár (ur. 1790-1792) – és magyar király – közös nyilatkozatot adtak ki, melyben előirányozták a Bourbon-dinasztia hatalmának helyreállítását. Lipótot és Frigyes Vilmost ebben a törekvésben nem a XVI. Lajos (ur. 1774-1792) iránt érzett rokonszenv, hanem nagyon is racionális ok motiválta: a Pillnitzben tanácskozó uralkodók joggal tartottak attól, hogy a francia forradalom példája a Habsburg Birodalomban és Poroszországban is ragadós lesz, vagyis Lajos bukása nyomán ők is könnyen hasonló sorsra juthatnak majd. Mivel arra esély sem volt, hogy a forradalmárok önszántukból visszaállítják a Bourbonok uralmát, a pillnitzi nyilatkozat előbb-utóbb szükségszerűen hadüzenethez vezetett, amit – 1792. április 20-án – végül a girondista francia kormány küldött el. A porosz-osztrák szövetség – Anglia hallgatólagos hozzájárulásával – ezután felállított egy koalíciós hadsereget, mely Brunswick herceg vezetésével 1792 augusztusában át is lépte a francia határt, és megindult Párizs felé.

Miután a franciák abban az évben korábban Németalföldön súlyos vereséget szenvedtek, az volt az általános vélekedés, hogy a forradalom hadereje katasztrofális állapotban van, ezért Lipót és Frigyes Vilmos könnyű győzelmet várt. Bár a francia „polgársereg” toposzát később a történetírók is átvették, a valóságban Valmynál a szövetségesek egy rendkívül magas színvonalon szervezett hadsereggel találkoztak; nem igaz, hogy Dumouriez és Kellermann tapasztalatlan önkéntesekkel futamította meg az ellenséget, ugyanis az 1791-ben szervezett újonc – tehát valóban „polgári” – zászlóaljak mellett az egykori királyi nehézlovasság és XVI. Lajos – elit – tüzérsége is alattuk szolgált. Erről Brunswick hercegének nem volt tudomása, így aztán elbizakodva nyomult előre, szeptember 2-án elfoglalta Verdunt, majd kiáltványt adott ki, melyben „rendcsinálással” fenyegette meg a párizsiakat.

Az északi és középső forradalmi hadsereg parancsnokai, Kellermann és Dumouriez ebben az időszakban éppen Németalföld ellen vonultak, de amikor hírt kaptak a porosz-osztrák betörésről, azonnal kelet felé vették az irányt, hogy együttes erővel tartóztassák fel az intervenciót. A franciák szeptember 19-ére a koalíciós csapatok mögé kerültek, így Brunswick hercege elvben tovább vonulhatott Párizs felé, a gyakorlatban viszont ezzel egyszerre kockáztatta volna utánpótlását és visszavonulási útvonalát. Mivel a herceg nem sokra becsülte a francia forradalmi hadsereget, a könnyű győzelem reményében ezen a napon váratlanul kelet felé fordult, és szeptember 20-án, Valmy mellett megközelítette Kellermann és Dumouriez állásait.

Bár a köztudatban a valmy-i csata mint egy kifejezetten véres összecsapás maradt meg, ez a kép messze nem felel meg a valóságnak, hiszen a főseregek gyakorlatilag nem is bonyolódtak harcba egymással. Miután csapataival kijutott a valmy-i síkra, Brunswick hercege meglepetéssel konstatálta, hogy az általa várt szedett-vedett hordának nyoma sincs, ellenben egy jól szervezett és felszerelt hadsereg áll vele szemben, melynek veterán tüzérsége heves ágyútűzzel fogadta a szövetségeseket. A csaták előtti szokásos tűzpárbajt követően a herceg bátortalan kísérletet tett egy gyalogsági támadásra, mely a franciák kőkemény ellenállása folytán hamarosan megrekedt. Az ismert történet szerint a porosz roham megindulása után Kellermann tábornok levette kalapját, és elkiáltotta magát, hogy „Éljen a haza!”, amit aztán katonái olyan hangerővel visszhangoztak, hogy az ellenség bátorsága egy pillanat alatt elillant.

Nem tudni, hogy a poroszok meghátrálását vajon tényleg Kellermann csatakiáltásának kell -e tulajdonítanunk, mindenesetre tény, hogy alig kezdődött meg a küzdelem a szélmalmok tövében, Brunswick hercege máris kiadta a parancsot a visszavonulásra, és villámgyorsan távozott Valmy alól. A fővezér döntésének lehetséges okairól máig viták folynak – valószínűleg nem akart kockázatos ütközetbe bonyolódni –, az viszont teljesen biztos, hogy a herceg nem a veszteségek miatt kényszerült a visszavonulásra; a valmy-i ütközetben ugyanis a franciák körülbelül 300, míg a szövetségesek 184 embert veszítettek.

Bár a leírtak nyomán még inkább egyértelmű, hogy a Valmy mellett aratott francia győzelem korántsem volt akkora diadal, mint amilyennek utóbb beállították, ugyanakkor Goethe fent idézett mondatának igazságát is el kell ismernünk. Brunswick hercegének veresége a hadjárat szempontjából is fontos volt, hiszen meghátrálásával elhárult a veszély Párizs felől, ráadásul a demoralizált és betegségektől sújtott koalíciós sereg hamarosan ki is vonult Franciaországból. A valmy-i győzelemnek ugyanakkor sokkal fontosabb volt a lélektani hatása, ugyanis a diadal szertefoszlatta a poroszok addigi nimbuszát, és minden téren önbizalmat adott a forradalmárok számára.

A valmy-i győzelmet követően az első koalíciós háború ütközetei mind gyakrabban végződtek francia sikerrel, miközben a diadal az új állam életében is drasztikus változásokat eredményezett: Valmynak döntő szerepe volt abban, hogy a párizsi Nemzetgyűlés szeptember 21-én megfosztotta XVI. Lajost trónjától, és kikiáltotta a köztársaságot, amivel – ebben egyetérthetünk Goethével – új korszak kezdődött Franciaországban.

Vizualizări: 145

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor