altmarius

cultură şi spiritualitate

1791. június 20. | XVI. Lajos és családja megszökik Párizsból

Szerző: Tarján M. Tamás

„A királyok a pusztaságba menekülnek majd, a vadállatok közé, melyekre úgyis hasonlítanak!”
(Louis Antoine de Saint-Just)

„Mindezek után, amikor a király nem képes jót tenni, s megakadályozni az elkövetett rosszat, meglepő -e, hogy vissza akarta nyerni szabadságát, s biztonságba akarta helyezni családját?”
(Részlet XVI. Lajos búcsúleveléből)

1791. június 20-án éjszaka szökött meg XVI. Lajos francia király (ur. 1774-1792) és családja a Tuileriák palotájából azzal a szándékkal, hogy eljusson Montmédy erődjébe. Az uralkodó menekülési kísérlete balszerencsésen végződött, ugyanis Sainte-Menehould városka postamestere felismerte Lajost, akit feleségével és gyermekeivel gyakorlatilag már fogolyként vittek vissza Varennes-ból Párizsba.

A francia forradalom győzelme és saját bukása nyomán XVI. Lajost a közvélemény máig tehetségtelen, rossz királyként tartja számon, ehhez hasonlóan pedig politikai döntéseinek mozgatórugóit is gonoszságában és áruló magatartásában véli felfedezni. A közismert interpretáció szerint az 1789 májusára összehívott rendi gyűlés megnyitása után felgyorsuló eseményeket az uralkodó a halogatás taktikájával igyekezett megakasztani, majd az ancien régime ellenségeinek megsemmisítése érdekében Versailles körül mozgósította a hozzá hű csapatokat. Ez a barátságtalan lépés és Necker pénzügyminiszter menesztése aztán olyannyira felháborította az éhínségtől szenvedő párizsiakat, hogy július 14-én kitört a forradalom, mely a Bastille lerombolását eredményezte. Lajos ezután – ugyancsak szabotázs céljával – megvétózta az augusztus 4-i határozatokat, ehhez hasonlóan pedig az Emberi és polgári jogok nyilatkozatát sem volt hajlandó elfogadni.

A királyt sokan ma is azzal vádolják, hogy kétkulacsos politikát folytatott: bár színleg beletörődött a monarchia alkotmányos átalakításába, valójában kezdettől fogva arra törekedett, hogy az európai nagyhatalmak segítségével restaurálja a korábbi abszolutisztikus berendezkedést. Ebben a kettős játszmában aztán XVI. Lajos és az uralkodócsalád varennes-i szökése hozott döntő fordulatot, aminek célja természetesen szintén a francia forradalom „elárulása”, a royalista ellenállás megszervezése lett volna.

A fent leírt történet önmagában igen logikusnak tűnik, ésszerűsége ellenére azonban van egy rendkívül komoly hiányossága: nevezetesen az, hogy a XVI. Lajosról kialakult démonizált képnek a forradalom valódi eseményei számos ponton ellentmondanak. Az 1789 májusában megnyíló rendi gyűlés fejleményei minden bizonnyal félelemmel töltötték el az uralkodót, az általa előterjesztett reformtervezet – mely június 23-án került a Nemzetgyűlés elé – azonban mégsem arról tanúskodik, hogy a király görcsösen ragaszkodott volna az abszolutisztikus berendezkedéshez. Épp ellenkezőleg, Lajos egy új képviseleti rendszer felállítását javasolta, a tervében körvonalazódó minisztériumok, illetve a területi képviselő-testületek pedig biztosították volna a hatalmi ágak szétválasztását, ráadásul számos – addig – királyi jogkört is megszereztek volna.

XVI. Lajos állítólagos abszolutizmusával ugyancsak nehezen egyeztethetnénk össze a sajtószabadság bevezetését, a vallásszabadság biztosítását és az egyenlőtlenül kirótt adónemek felszámolását, igaz, a király a földesúri és egyházi birtokok, illetve jogok terén engedékenyebbnek bizonyult az Alkotmányozó Nemzetgyűlésnél. Lajossal tehát egyfelől az volt a „probléma”, hogy több ponton mérsékelni próbálta a törvényhozók követeléseit – elsősorban erre vezethető vissza az 1789. augusztusi határozatok elutasítása –, ám a konfliktus másik oka ennél sokkal súlyosabbnak, egyenesen áthidalhatatlannak bizonyult. A feszültség ugyanis alapvetően mégis abból eredt, hogy a Nemzetgyűlés megalakulása után a francia nemzeti akarat megtestesítőjének nyilvánította önmagát, vagyis olyan abszolút hatalmat követelt, mint amilyet korábban XVI. Lajosnak tulajdonított.

Ebbe a koncepcióba már nem fért bele az uralkodó különvéleménye; Lajosnak csupán a végrehajtás feladatát szánták, önálló cselekedeteit és gondolatait, vagy esetleges passzivitását egyaránt gyanakvással fogadták. Mindennek tetejében 1789 októberében a királyt és családját arra kényszerítették, hogy Versailles-ból a forrongó fővárosba, a Tuileriák palotájába költözzön, ahol Lajos mozgástere minimálisra korlátozódott. Az uralkodó lényegében már menekülési kísérlete előtt is a forradalmárok állandó ellenőrzése alatt állt.

Könnyen belátható, hogy ebben a reménytelen helyzetben akkor is a szökés jelenthetett egyedüli kitörési lehetőséget, ha XVI. Lajos nem az – egyébiránt ekkor még semlegességre törekvő – európai monarchiák segítségével akarta visszaszerezni hatalmát. A saját fővárosából elmenekülő király balszerencsés lépésében valószínűleg nem is a forradalom leverésének szándéka, hanem az elszigeteltségből eredő bizonytalanság és a családja sorsa miatt érzett aggodalom játszotta a főszerepet. Alex von Fersen svéd diplomata és de Breteuil báró 1791 júniusában megszervezte az uralkodócsalád szökését, amiben Louise Élisabeth de Croy, Lajos gyermekeinek nevelőnője is rendkívül fontos feladatot kapott. A kalandos terv nyomán az asszony egy orosz bárónőnek adta ki magát, akit az út során Mária Antónia királyné és annak sógornője, Bourbon Lujza Erzsébet hercegnő „szolgált”, míg Lajos inasként, a gyermekek pedig nevelőnőjük leányaiként szálltak hintóba.

A társaság június 20-án éjszaka hagyta el a Tuileriák palotáját, majd hintójával északkelet felé indult, hogy elérje a biztonságos Montmédy erődjét. Bár az első lépések sikeresnek bizonyultak, a kalandos terv végül mégis kudarcba fulladt, ugyanis az utazás során egy postamester, Jean-Baptiste Drouet – állítólag az arany écu-n, vagy az assignatákon szereplő arckép alapján – felismerte Lajost, és értesítette a forradalmi karhatalmat. Ennek eredményeként a hatóságok Varennes városában – mintegy 50 kilométerre a céltól – őrizetbe vették a királyi család tagjait, akik június 25-én megalázó körülmények között tértek vissza Párizsba.

XVI. Lajos szökése – a hátrahagyott levél ellenére is – végzetes törést eredményezett a Nemzetgyűlés és az uralkodó viszonyában, ugyanis a törvényhozás a király távozását a forradalommal való szembefordulás vitathatatlan bizonyítékaként értelmezte. Az uralkodócsalád a varennes-i dicstelen kaland után házi őrizetbe került a Tuileriákban, vagyis Lajos visszasüllyedt abba a reménytelenségbe, ami elől menekülni próbált, helyzetét pedig csak súlyosbította, hogy a forradalom radikalizálódása és az európai hatalmak fenyegetőzése nyomán a monarchia intézménye egyre népszerűtlenebbé vált.

1792 áprilisában Franciaország hadat üzent Ausztriának, a kezdeti kudarcokért pedig ugyancsak XVI. Lajosnak kellett vállalnia a „felelősséget”, aminek eredményeként négy hónappal a háború kirobbanása után, augusztus 10-én a párizsi tömeg megostromolta a Tuileriák palotáját. A király ekkor a Temple-be került, egy hónappal később elveszítette trónját, majd 1793 januárjában – Capet Lajos polgárként – a vérpadon fejezte be életét.

Vizualizări: 66

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor