altmarius

cultură şi spiritualitate

1705. szeptember 13. | Thököly Imre halála

Szerző: Tarján M. Tamás 

„Keresztény királyok alkalmatosságával vékonyan remélhetni szabadulásunkat! Ily módon egyedül a török fegyver viheti haza a bujdosókat győzelmesen.” (Thököly Imre)


1705. szeptember 13-án hunyt el a törökországi Izmit városában Thököly Imre gróf, a bujdosó kurucok legendás vezére, aki pályafutása csúcspontján felső-magyarországi fejedelmi címet és oszmán hűbéres koronát is kapott. Thököly sikertelen harcai után – feleségével, Zrínyi Ilonával együtt – török földre emigrált, azonban élete végéig még számtalanszor megpróbálkozott a visszatéréssel.

Thököly egy viszonylag rövid múltra visszatekintő nemesi családból származott, dédapja, Boldizsár ugyanis még tőzsérként – állatkereskedőként – tett szert jelentős vagyonára. A legendás kuruc vezér gyermekkora igencsak hányatottan telt, mivel édesanyját már két esztendős korában elveszítette, apja pedig 1670-ben hunyt el, miután I. Lipót (ur. 1657-1705) felségsértési pert indított ellene, és ostrom alá vette Árva várát. A harcok alatt a mindössze 13 éves gróf is az erődben tartózkodott, ám apja halálát követően jóakarói előbb Husztra, majd Erdélybe menekítették őt.

A Habsburgokat idejekorán meggyűlölő fiatal gróf később az eperjesi, majd a nagyenyedi kollégiumokban tanult, és alig töltötte be 20. életévét, amikor – Apafi Mihály fejedelem (ur. 1661-1690) engedélyével – csatlakozott a Wesselényi Pál és Teleki Mihály vezette bujdosókhoz. Ez az irreguláris hadsereg többnyire dezertált végvári vitézekből, elszegényedett nemesekből és szökött jobbágyokból állt össze, a kurucoknak is nevezett lázadók pedig többnyire a rendi jogok lábbal tiprása, vagy az erőszakos ellenreformáció miatt fordultak a Habsburg kormányzat ellen. Wesselényiék révén Apafi korábban elérte, hogy a bujdosók Erdély katonai erejét gyarapítsák, a fiatal és ambiciózus Thököly azonban keresztülhúzta a fejedelem terveit, és idővel saját céljaira sajátította ki az egyik legütőképesebb magyar hadsereget.

A gróf a bujdosók között gyorsan haladt felfelé a ranglétrán, ugyanis már 1678 tavaszán bekerült a fővezérek közé, a nyár során vezetett – önálló – hadjáratával pedig komoly hírnevet szerzett. Thököly egyfelől rendkívül tehetséges, másfelől viszont rettentő önfejű volt, makacsságával pedig idővel megosztó személyiségnek bizonyult. A fiatal gróf már 1678 őszén arra törekedett, hogy önállósítsa magát Erdélytől, a kuruc katonai sikerek miatt pedig Apafi arra kényszerült, hogy a betegeskedő Teleki helyett éppen őt nevezze ki főparancsnoknak. Az 1679-ben, Újfalu mellett kivívott nagyszabású győzelemmel aztán Thököly végleg külön utakra lépett, és a későbbiekben már arra törekedett, hogy átvegye Apafi helyét a magyarországi politikai palettán. Ennek megfelelően nem csak karddal, hanem a diplomácia eszközével is igyekezett növelni befolyását, például gyakran közvetített – az erdélyi fejedelem helyett – a Porta és a Habsburgok között.

Thököly felemelkedését jelzi, hogy 1681-ben a kurucok meghívást kaptak a soproni országgyűlésre, később pedig Ibrahim budai pasa is felajánlotta nekik segítségét – éppen Lipót ellenében. 1682-ben aztán a kurucok – török segítséggel – nagyszabású hadjáratot indítottak, elfoglalták szinte a teljes Felvidéket, ezzel Thököly egy negyedik részt is kiszakított Magyarországból, és ott mint oszmán hűbéres fejedelem uralkodott. A kuruc mozgalom kétségkívül ekkor érte el csúcspontját, hiszen Thököly koronát kapott, – Zrínyi Ilonával kötött házassága révén – megszerezte a Rákóczi-vagyont, miközben hathatós segítséget nyújtott Bécs 1683. évi ostrománál.

Kara Musztafa azonban 1683 szeptemberében Kahlenberg mellett súlyos vereséget szenvedett, ezzel pedig maga ellen vonta a Habsburgok és a Szent Liga ellencsapását. A császári hadak betörésével Thököly szerencsecsillaga is leáldozott, ugyanis a török félhez ekkor már nem akarta kötni magát, Lipót pedig nem volt hajlandó tárgyalni vele. A kétkulacsos politikát folytató fejedelem időközben a Porta bizalmát is elveszítette, és 1685 októberében Nagyváradon a nagyvezír fogságába került. Bár Thököly fél évvel később szabadon távozhatott, hatalma végérvényesen lehanyatlott, és annyi katonája sem maradt, amennyivel a Munkácsot hősiesen védő Zrínyi Ilona segítségére siethetett volna. Az egykori felső-magyarországi fejedelem ezután végleg a törökök oldalán kötelezte el magát, így maradék kurucaival hamarosan kiszorult az országból, miközben felesége – a Rákóczi-gyermekekkel együtt – Bécsbe került.

A gróf szerencsecsillaga 1690-ben, Apafi Mihály halála után aztán még egyszer felragyogott, ekkor ugyanis II. Szulejmán szultán (ur. 1687-1691) megbízásából – a havasokon keresztül – betört Erdélybe, Zernyestnél megverte a császári hadakat, majd Keresztényszigeten fejedelemmé választatta magát. Thököly uralma azonban tiszavirág-életűnek bizonyult, mivel Bádeni Lajos császári hadvezér később könnyűszerrel kiszorította a kurucokat az országból; a vállalkozásnak egyetlen pozitívuma az volt, hogy a bujdosó vezér – egy Zernyestnél elfogott tábornokért cserében – később kiválthatta Bécsből Zrínyi Ilonát.

Az erdélyi kalandot követően Thököly végleg lesüllyedt a bukott török vazallusok szintjére, és kurucaival többnyire a szultán vagy a pasák szolgálatában harcolt: részt vett egy bolgár felkelés leverésében, a magyarországi felszabadító háborúk során pedig küzdött a – Habsburg győzelemmel végződő – szalánkeméni csatában. A grófot aztán a Porta egy Tisza-vidéki felkelés kirobbantásával bízta meg, de az 1697-es hegyaljai kuruc mozgalmat még azelőtt leverték, hogy a bukott fejedelem átlépte volna az országhatárt. Az 1699-es karlócai béke értelmében Thököly utolsó éveit emigrációban, a kis-ázsiai tengerparton élte le, miközben kurucai továbbra is fáradhatatlanul szervezkedtek a Habsburgok ellenében. Thököly még megérte, hogy mostohafia, II. Rákóczi Ferenc 1703-ban kibontotta a szabadságharc zászlóit, azonban a szomorú végkifejletnek már nem lehetett szemtanúja, ugyanis 1705. szeptember 12-én, alig 48 esztendős korában – Izmit városában – befejezte életét.

Thököly Imrének aztán a „48-as”, kurucos történelemszemlélet komoly megbecsülést kölcsönzött, ami nem csak az egyik legjelentősebb fővárosi sugárút elnevezésében mutatkozott meg, hanem az 1906. évi díszes ünnepségek kapcsán is, amikor a hadvezér holttestét hazaszállították, és szülővárosában, Késmárkon temették újra. A kuruc vezért a függetlenségpárti ideológusok sok szempontból kései utódjával, Rákóczival párosították, ugyanakkor Thökölyt számos kemény kritika is megilleti: azzal együtt, hogy ő is a független Magyarország lehetőségét kereste, tevékenységével felelőtlen módon súlyosbította az országban dúló káoszt, önfejűségével megosztotta – és elpazarolta – a bujdosók erejét, később pedig kockáztatta a török elleni felszabadító háború sikerét.

Vizualizări: 105

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor