altmarius

cultură şi spiritualitate

1640. június 9. | I. Lipót magyar király születése

Szerző: Tarján M. Tamás

1640. június 9-én született Bécsben I. Lipót magyar király (ur. 1657-1705) és német-római császár, III. Ferdinánd (ur. 1637-1657) második fia, aki majdnem fél évszázadig ült Magyarország trónján.

Lipótot, mint kisebbik fiút, apja eredetileg egyházi pályára szánta, de miután 1654-ben a kijelölt örökös, a megkoronázott IV. Ferdinánd váratlanul elhunyt, ő lett a trón várományosa. Papi nevelése folytán a későbbi uralkodó vakbuzgó katolikus volt, regnálása alatt szemernyi vallási toleranciát sem volt hajlandó mutatni a – főként Magyarországon terjedő – protestantizmus ellen, de egy ízben a zsidókat is kiűzte Bécs városából.

Lipót 17 esztendősen – császárként egy évvel később – szerezte meg a főhatalmat, és fiatalkorához hasonlóan egész uralkodása alatt nagy hatalmú miniszterei – például Auersperg, majd Lobkowitz herceg – és udvari emberei befolyása alatt maradt. Lipót élete során két jelentősebb problémával nézett szembe: egyfelől Franciaország nagyhatalmi törekvéseit próbálta megakadályozni, másfelől az önálló magyar államiság megszüntetésére törekedett. Mivel a nagy ellenfél, XIV. Lajos (ur. 1643-1715) gyakran használta fel a magyarországi elégedetlenkedőket Lipót ellen, a két probléma nagyon gyakran összefüggött egymással.

A király trónra lépése idején javában zajlott az a háború, melyet Erdély fejedelme, II. Rákóczi György (ur. 1648-1660) indított a lengyel trón megszerzéséért. A Habsburg Birodalom ebbe a küzdelembe igen szerencsétlenül avatkozott be, és részben Lipót is hibás volt abban, hogy 1660-ban Várad a török hűbéres Erdélytől közvetlenül a Hódoltsághoz került. Három évvel később aztán Köprülü Ahmed nagyvezír a királyi Magyarország ellen indított háborút, ami 1664. augusztus 1-jén Montecuccoli császári tábornok szentgotthárdi diadalával végződött. Lipót ekkor azonban nem indított ellentámadást – pedig számos arisztokrata, például gróf Zrínyi Miklós is ezt várta volna – hanem megkötötte az oszmánok számára előnyös vasvári békét, mely például az 1663-ban elesett Érsekújvárt is a Török Birodalom birtokában hagyta. Ez a lépés elégedetlenséget szült az ország főnemesei között, és hosszú távon a Wesselényi-féle összeesküvéshez vezetett, amivel megint csak XIV. Lajos járt jól, hiszen a Habsburgok ellen szervezkedő nemesek egészen II. Rákóczi Ferenc koráig tőle várták a sikert.

Lipót összességében véve ezt a helyzetet is hibásan kezelte, hiszen – tévesen – azt gondolta, hogy az 1620-as cseh példához hasonlóan, az összeesküvés felszámolásával, a fő szervezők – például Zrínyi Péter, Frangepán Ferenc – kivégeztetésével, és az ország jogfosztásával rendet tehet majd. Az 1671 utáni abszolutista kísérlet, Ampringen Gáspár kormányzósága, az erőszakos katolizálás, a császári tábornokok – például Caraffa, Strasoldo – dúlása odáig vezetett, hogy a királyi Magyarország keleti területein felütötte fejét Thököly Imre gróf kuruc mozgalma, mely 1682-re kiszakított az országból egy negyedik darabot is. Az erőszakos kormányzás csődjét aztán az 1681-es soproni országgyűlés összehívása, és Esterházy Pál nádori kinevezése jelezte.

Lipót uralkodásának mélypontja, és egyúttal fordulópontja az 1683-as esztendő volt, amikor a Kara Musztafa nagyvezír által vezetett oszmán seregek ostrom alá vették Bécset. A király Passauba menekült, és onnan figyelte, ahogy a Lotaringiai Károly herceg és Sobieski János lengyel király (ur. 1674-1696) által vezetett keresztény seregek felmentik fővárosát, és ellentámadást indítanak a török ellen. Lipót ezt a pillanatot kedvezőnek ítélte Magyarország felszabadítására, így XI. Ince pápa támogatásával 1684-ben megalapította a Szent Ligát, mely az 1699-es karlócai béke megkötéséig – Bádeni Lajos, Savoyai Jenő és Lotaringiai Károly vezetésével – a Temesi Bánság kivételével az egész országot felszabadította.

Miután Buda 1686-ban ismét keresztény kézre került, a következő évi pozsonyi diétán a rendek – hálájuk jeleként – lemondtak az Aranybulla 31. cikkelyében tartalmazott ellenállási jogról, ezáltal Lipót számára ismét reális közelségbe került a magyar területek beolvasztásának lehetősége. Közben a Habsburg uralkodó XIV. Lajos ellenében is sikereket mutatott fel, hiszen a nyugat-európai koalícióval szövetségben vívott pfalzi örökösödési háború (1689-1697) végén sikerült megakadályoznia, hogy Franciaország tovább terjeszkedjen a Rajna mentén észak felé.

Miközben zajlottak a Magyarországot felszabadító hadműveletek, Lipót nagy erőt fordított arra, hogy a török kiűzése után egy centralizált birodalmat teremthessen meg: ismét fokozott erőszakkal látott neki a protestantizmus visszaszorításának, miközben a Neoacquistica Commissio, vagyis Újszerzeményi Bizottság révén arról is gondoskodott, hogy a felszabaduló ország új nagybirtokosai az ő hívei lehessenek. A Bizottság azért alakult, hogy a Hódoltság területén egykor földdel bíró családok kérelmeit – a meglévő adománylevelek alapján – elbírálja, ami természetesen rengeteg visszaéléssel és csalással zajlott.

A központosítást szolgálta az Erdélyre vonatkozó, 1690-ben kiadott Diploma Leopoldinum is, mely a keleti fejedelemség számára a magyarországitól eltérő – sok esetben kedvezőbb – politikai és vallási szabályozást vezetett be, illetve elrendelte, hogy az országrész külön tartományként tagolódjon be a Habsburg Birodalomba. Lipót célja ezzel az intézkedéssel – valamint a Határőrvidék megalapításával és a szerb Vajdaság ígéretével – az Örökös Tartományokhoz képest sokkal nagyobb területű Magyar Királyság szétdarabolása volt, a könnyebb központosítás érdekében.

Lipót régi-új kormányzási módszere bujdosó mozgalom, az 1697-es hegyaljai felkelés, majd a II. Rákóczi Ferenc által 1703-ban indított kuruc szabadságharc képében ismét meghozta negatív eredményét, amit ráadásul tetézett a kirobbanó spanyol örökösödési háború is. Miután az utolsó spanyolországi Habsburg, II. Károly (ur. 1665-1700) utód nélkül fejezte be életét, a királlyal egyaránt rokonságban álló Lipót és XIV. Lajos között azonnal kitört a rivalizálás a megüresedő trónért. Károly végrendelete Lajos unokáját, Fülöpöt – a későbbi V. Fülöp spanyol királyt – jelölte meg örökösként, akivel szemben a császár-király kisebbik fiát, Károly főherceget – a későbbi III. Károly magyar királyt – akarta hatalomra juttatni, ezért 1701-ben újabb francia-Habsburg háború robbant ki. I. Lipót a spanyol és kuruc küzdelem végkifejletét már nem érte meg – bár az európai háborúban aratott sorsdöntő Höchstädt melletti 1704-es győzelmet még igen – 1705. május 5-én, 47 évnyi uralkodás után ugyanis Bécsben elhunyt.

Vizualizări: 55

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor