altmarius

cultură şi spiritualitate

1605. november 5. | Lelepleződik a „lőpor-összeesküvés” – Guy Fawkes elfogása

Szerző: Tarján M. Tamás

„Uram, attól a szeretettől vezérelve, melyet néhány barátja iránt érzek, gondoskodni akarok a testi épségéről. Ennélfogva azt tanácsolom Önnek, hogy ha kedves az élete, találjon valami mentséget, hogy távol maradhasson a parlamenttől; Isten és ember ugyanis összefogott, hogy megbüntesse a mostani idők romlottságát.”
(Részlet az összeesküvést leleplező Monteagle-levélből)

1605. november 5-én, nem sokkal éjfél után tartóztatták le Guy Fawkes-t egy, a londoni Westminster-palota közelében található pincében, ahol a férfi összesen 36 hordó puskaport őrzött. Fawkes elfogásával lepleződött le a híres „lőpor-összeesküvés”, melynek résztvevői a néhány órával később összeülő parlament és I. Jakab angol király (ur. 1603-1625) felrobbantására készültek.

Mint ismeretes, VIII. Henrik (ur. 1509-1547) – viharos házaséletével is összefüggésben – az 1530-as évek elején szakított Rómával, majd a mindenkori angol király fősége alatt megalapította az anglikán egyházat, a teljes protestáns fordulathoz azonban az uralkodói akarat önmagában kevésnek bizonyult. A folyamatot az is lassította, hogy Henrik leánya, I. (Véres) Mária (ur. 1553-1558) rövid országlása alatt megpróbálta helyreállítani a katolicizmus korábbi tekintélyét, ennél azonban sokkal többet nyomott a latban, hogy az angol alattvalók többsége ragaszkodott régi hitéhez.

A Máriát követő „szűz királynő”, I. Erzsébet (ur. 1558-1603)  45 éves országlása alatt – számos európai uralkodóhoz hasonló módon – megkísérelte erőszakkal győzelemre segíteni az anglikán protestantizmust: a katolikusok érvényesülését a hivatalnoki pályán a neki – mint egyházfőnek – tett hűségesküvel igyekezett ellehetetleníteni, ezenfelül azonban súlyos bírságokkal, sőt, alkalmasint börtön-, vagy halálbüntetéssel is sújtotta Rómához hű alattvalóit. A Tudor uralkodónő gyakorlatilag potenciális ellenségként kezelte az angol katolikus közösséget, ezt a borús viszonyt pedig Erzsébet pápai kiátkozása (1570), majd a Nagy Armada 1588. évi hadjárata még inkább elmérgesítette. Az üldözött vallási kisebbség életkörülményeiben csak azután mutatkozott némi remény a javulásra, hogy a királynő befejezte életét; a Tudor-ház kihalásával Anglia új uralkodót választott, a jelöltek többsége pedig az előző dinasztia tagjainál toleránsabbnak ígérkezett.

A Stuart-házból származó VI. Jakab skót király – I. Jakab néven angol király – személyében ugyan egy protestáns férfi foglalta el a szigetország trónját, ám a katolikusok számára mégis bizakodásra adott okot az a tény, hogy az uralkodó felesége és édesanyja, a tragikus sorsú Stuart Mária (ur. 1542-1567) is az ő hitüket vallotta. Jakab országlásának első hónapjai igazolták a várakozásokat, ugyanis a király eltörölte az I. Erzsébet által kivetett bírságokat, illetőleg több katolikus előkelőt – köztük Northumberland grófját – magas pozíciókba juttatott, ám ezekkel a lépésekkel rövid időn belül magára haragította a puritánokat. Jakab a tiltakozások – és egy kisebb konspiráció – hatására 1603 végén levette a kezét a „pápistákról”, visszaállította a római egyház híveit sújtó intézkedéseket, majd 1604 februárjában kilátásba helyezte a katolikus klérus elüldözését.

A „lőpor-összeesküvés” résztvevőit a londoni udvar egyházpolitikája nyomán támadt kiábrándultság ösztönözte a szervezkedésre, a konspiráció vezéralakja azonban – a közhiedelemmel ellentétben – nem Guy Fawkes, hanem egy warwickshire-i nemes, Robert Catesby volt. A katolikus férfit derékba tört karrierje és börtönbe vetett édesapja szenvedéseinek megtorlása motiválta a merénylet tervének kidolgozására, mely nagy vonalakban már 1604 februárjában megszületett. Catesby arra készült, hogy egy ülés alatt felrobbantja a parlament felsőházát – tehát a Lordok Házát – és a jelenlévő királyt, majd a protestáns elit megsemmisítése után társaival visszaállítja a katolikusok uralmát. A férfi Jakab halála után a 9 esztendős Stuart Erzsébetet akarta bábként a trónra ültetni, és ehhez az európai hatalmak – különösen III. Fülöp spanyol király (ur. 1598-1621) – jóváhagyását és támogatását is igyekezett elnyerni.

Ennek érdekében Catesby 1604 tavaszán a kontinensre küldte Thomas Wintourt, aki Németalföldről a szervezkedés legismertebb alakjával, Guy Fawkes-szal tért vissza Angliába. A trió – John Wrighttal és Thomas Percyvel kiegészülve – 1604 májusában egy fogadóban esküt tett a vakmerő terv végrehajtására, majd a férfiak szétszéledtek az országban, I. Jakab ugyanis hamarosan berekesztette az országgyűlést. Az előzetes várakozások szerint a törvényhozás 1605 februárjában tért volna vissza munkájához, ám a pestis fenyegetése miatt a Stuart uralkodó az ősz végére, november 5-ére halasztotta a két ház összehívását.

Az összeesküvők ezt a napot szemelték ki a Lordok Házának levegőbe repítésére, hiszen a megnyitón – hasonlóan például a pozsonyi diétához – az uralkodó trónbeszédet intézett az egybegyűltekhez. Az akció előkészületei során Catesby házat szerzett társainak a Westminster központjában, Thomas Percy pedig – Northumberland grófjával ápolt kapcsolata révén – pincét bérelt az országgyűlés épületének közvetlen közelében. Feltételezések szerint több hónapig tartott, míg az összeesküvők a Temzén Londonba csempészték azt a 36 hordó puskaport, amellyel november 5-én fel akarták robbantani a Westminster-palotát. Ez idő alatt Catesby újabb katolikus nemeseket nyert meg vakmerő tervének, akik már azt kapták feladatul, hogy – vagyonuk, vagy lóállományuk révén – készítsenek elő egy felkelést Közép-Angliában, mely az országgyűlés tagjainak elpusztítása után vette volna kezdetét.

Az összeesküvők vezérének számításaiba azonban időközben hiba csúszott, ugyanis az egyik csatlakozónak, Francis Treshamnek két sógora is a Lordok Házának tagja volt, akiket az illető meg akart menteni a katasztrófától. Ennek érdekében Tresham 1605 októberében levelet küldött egyik rokonának, Lord Monteagle-nek, melyben óva intette őt az országgyűlés megnyitó ülésén való részvételtől, és – nagy vonalakban – felfedte előtte a robbantás tervét. Jóllehet, a „névtelen jótevő” azt javasolta a lordnak, hogy égesse el a levelet, Lord Monteagle egyenesen a királyi tanács elnökéhez, Robert Cecilhez vitte az üzenetet, aki úgy döntött, hogy a merénylet előtti éjszakán csap le az összeesküvőkre.

I. Jakab katonái 1605. november 5-én, röviddel éjfél után törtek be a Westminster-palota közelében található pincébe, ahol megtalálták Guy Fawkes-t, és felfedezték a merényletre szánt 36 hordó puskaport. Bár a férfi John Johnson álnéven mutatkozott be, és háromnapi kínzás után sem szolgált használható információval, a helyiség bérlőjeként Thomas Percy is hamar lelepleződött, így Catesby öt társával együtt úgy döntött, hogy elmenekül Londonból. A szökevények november 8-án harcba keveredtek az őket üldöző katonasággal, mely során hárman életüket vesztették, hárman pedig fogságba estek.

A hajsza egészen az 1606-os év első napjáig zajlott, mígnem – utolsóként – Robert Wintour is I. Jakab katonáinak kezébe került. A szervezkedés résztvevőit szörnyű kínvallatásnak vetették alá, majd január 30-án bestiális módon végeztek velük: a felségárulásért akasztással, csonkítással és felnégyeléssel kellett bűnhődniük mindazoknak, akik megérték az ítélethirdetés napját. Ezzel egy időben Sir Edward Coke államügyész kapcsolatot „fedezett fel” Catesby-ék és a jezsuita rend között, így a londoni udvar hajtóvadászatot indított a katolikus egyház ellen, melynek sok ártatlan hívő is áldozatul esett.

A „lőpor-összeesküvés” lelepleződése után I. Jakab visszaállította az I. Erzsébet által életbe léptetett összes intoleráns intézkedést, ráadásképpen pedig szavazati joguktól is megfosztotta a katolikusokat. Miközben a londoni udvar bűnbakot kreált a római egyház híveiből, 1606 januárjában a törvényhozás azt is elrendelte, hogy az angol király alattvalói minden év novemberének ötödik napján adjanak hálát a „lőpor-összeesküvés” kudarcáért – ez a jogszabály egészen a 19. század közepéig érvényben maradt, a tűzijátékkal egybekötött ünnepség pedig – melynek kapcsán ma már nem a katolikusellenesség, hanem Guy Fawkes alakja él a köztudatban – napjainkban is nevezetes események számít Nagy-Britanniában.

Vizualizări: 62

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor