altmarius

cultură şi spiritualitate

1314. április 20. | V. Kelemen, az első avignoni pápa halála

Szerző: Tarján M. Tamás

1314. április 20-án hunyt el V. Kelemen, az első pápa, aki pontifikátusát nem Rómában, hanem a Rhone folyó partján fekvő Avignon városában töltötte.

A 13. század végére lezártnak tűnt a császárság és a pápaság világi hatalomért folytatott küzdelme, miután a Német-római Birodalom anarchikus állapotok között állt. Időközben azonban Róma is meggyengült és új kihívója támadt a francia államot centralizáló IV. (Szép) Fülöp király (ur. 1285-1314) személyében, aki saját országában megpróbálta anyagi és személyes befolyása alá vonni az egyházszervezetet is. Fülöp és VIII. Bonifác (ur. 1295-1303) pápa között az ellentét oly mértékben kiéleződött, hogy a francia király emberei Anagni városában 1303-ban tettleg bántalmazták az idős egyházfőt, aki hamarosan később elhunyt, utódja XI. Benedek pedig mindössze nyolc hónapig ült trónján. Bonifác és Benedek halála után Itáliára rászakadt a káosz, a Colonnák és Orsinik háborút kezdek Róma uralmáért, elpusztítva az Örök Város nagy részét. A zűrzavar első napjaiban ült össze a konklávé, mely váratlan döntést hozott, ugyanis Bertrand de Got személyében Bordeaux fiatal érsekét választotta meg 10:5 arányban új pápának, aki V. Kelemen néven foglalta el trónját.

Got a korban Angliához tartozó Gascogne-ban született 1264-ben, előkelő családja volt, így Szép Fülöppel fiatal kora óta jó kapcsolatban állt. Az egyházi pályára lépő fiatalember Toulouse-ban, Orléans-ban, majd a kor jogi fellegvárában, Bologna egyetemén tanult világi és kánonjogot. Bertrand de Got szülőhelye révén jó kapcsolatokkal rendelkezett angol és francia földön is, ezért a két ország békéjére törekvő VIII. Bonifác előbb Comminges püspökévé, majd a kulcsfontosságú Bordeaux érsekévé nevezte ki őt. XI. Benedek halála után a pápai konklávé 11 hónapig ülésezett Perugia városában, és feltehetően Szép Fülöp befolyásának is köszönhetően végül a bíborosi kalappal nem is rendelkező főpapra esett a jelen lévők választása. Bertrand el is indult érsekségéből, azonban Itália kaotikus viszonyaira hivatkozva arra kérte a konklávét, hogy koronázását Lyonban tartsák meg. Bár ellenérzésekkel, de a bíborosok elfogadták az új pápa kérését, Kelemen azonban megválasztása után sem lépett Itália földjére: 1305 után egy ideig Lyonban, majd Poitiers, Toulouse és Bordeaux városában rendezte be székhelyét, végül Avignonban telepedett le.

A pápát számos bírálat érte költözködései miatt, sokan Szép Fülöp király bábjának tekintették, kritikusai szerint Kelemen, amikor francia székhelyet választott magának, eljátszotta a pápai hatalom egyetemességét és függetlenségét. Végül az egyházfő a Rhone partján fekvő Avignont választotta, mely ugyancsak közel volt Franciaországhoz, de a Német-római Birodalom birtoka és pápai hűbéres terület volt. Kelemen a kisvárosban hamar virágzó, inkább fejedelmekre, mint főpapokra emlékeztető udvart rendezett be, racionalizálta a pápai hivatalnokrendszert és „jogászpápaként” nagy gondot fordított a Corpus Iuris Canonici bővítésére saját és elődei által hozott határozatokkal.

Bár a pápát gyakran illetik azzal a váddal, hogy Szép Fülöp bábja volt, pontifikátusához számos fontos, önálló lépés köthető: hosszú idő után Kelemen volt az első, aki 1307-ben császárt koronázott VII. Henrik (ur. 1307-1313) személyében, Gentilis legátus Magyarországra küldésével pedig megerősítette az Anjou-házból származó Károly Róbert (ur. 1308-1342) uralmát. Bár a pápa kinyilvánította, hogy nem kíván visszatérni az Örök Városba, és később a levéltárat is Avignonba szállíttatta, erőfeszítéseket tett Róma lerombolt egyházi épületeinek restaurálásában, vikáriusként bátyját nevezve ki a városba. A pápaság a távollét ellenére hatékonyan fékezte meg az itáliai hegemóniára törő Velencét, hűbéresén, Róbert nápolyi királyon keresztül megtartotta a félsziget hatalmi egyensúlyát.

Másfelől ugyanakkor Szép Fülöp befolyása miatt a pápa valóban kényszerpályára került, és folyamatos engedményekre kényszerült. Az egyházfővel jó viszonyt ápoló Fülöp először Kelemen VIII. Bonifác iránti hűségét „tette próbára”. A francia király gyűlölte Kelemen elődjét, aki egy ízben még ki is átkozta őt, ezért Bonifác halála után arra törekedett, hogy töröltesse régi ellenfelét a pápák listáról és eretneknek nyilváníttassa őt. V. Kelemen csak úgy tudott ellenállni Fülöp követelésének, hogy megerősítette XI. Benedek Fülöpöt felmentő bulláját, illetve a bíborosi tanácsba nyolc új francia kardinálist nevezett ki, felváltva ezzel a hagyományos olasz többséget. V. Kelemen később arra kényszerült, hogy visszavonja az Unam sanctam és a Clericos laicos kezdetű, Fülöpre nézve kellemetlen bonifáci bullákat is, de sikerült az egyetemes zsinat összehívásáig halogatnia a pápaság tekintélyét minden bizonnyal romboló Bonifác elleni pert. Erre csak az 1311-re Vienne-be összehívott gyűlésen került volna sor, azonban Fülöp ekkor már más ügyet tartott fontosnak.

A másik kardinális kérdés a Templomos Lovagok ügye volt, akiknek a király hatalmas összegekkel tartozott, még az angol háborúk idejéből. Fülöpnek sikerült olyan kilépett lovagokat találni, akik hajlandóak voltak a rend eretnekségéről nyilatkozni, és addig noszogatta a pápát és az inkvizíciót, hogy 1307 októberében Kelemen rendeletet adott ki a vizsgálat megkezdésére. A kezdeményezés azonban kihullott az egyházfő kezéből, az inkvizíciót irányító sensi érsek ugyanis Fülöp közbenjárására már 1307 során 30 templomost máglyára vetett.

Végül a vienne-i zsinat Vox in excelsis kezdetű bullájával Kelemen is kimondta a Templomos Rend feloszlatását, melynek vezetőjét, Jacques de Molayt 1314-ben ítélték máglyahalálra. A legendák Molay átkának tulajdonítják, hogy Kelemen a kivégzés után egy hónappal, 1314. április 20-án elhunyt, és még abban az évben követte őt a túlvilágra Szép Fülöp király is. Kelemen értékelésében a modern intézményrendszert létrehozó, erélyes külpolitikát folytató jogászpápa pozitív, és – a nagyban Itáliából sugallt – Szép Fülöp bábjaként tevékenykedő egyházfő negatív képe keveredik mind a mai napig. A költözés értékelésekor ugyanakkor azt sem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy Avignon, a pápaságnak 1378-ig otthont adó új székhely sokkal jobban megfelelt a 14. századi keresztény Európa súlypontjának, mint a jelentőségét elveszítő Mediterráneumban fekvő Róma.

Vizualizări: 37

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor