Kép: Duncan McLaren

A korábbi kutatások alapján az emberek az utolsó jégkorszak során vándoroltak át Ázsiából Amerikába, és így érkeztek meg a mai Brit Columbia nyugati részére. Ekkoriban a tengerszint jóval alacsonyabb volt, és egy földhíd kötötte össze a két kontinenst.

Napjainkban azonban Kanada nyugati partvidékét nehezen megközelíthető, sűrű erdő borítja, ez pedig megnehezíti a régészeti bizonyítékok felkutatását.

Duncan McLaren, a Hakai Intézet és a Victoriai Egyetem munkatársa kollégáival a közelmúltban árapályövi tengerparti üledéket elemzett a Brit Columbia-i Calvert-szigetnél - írja a Phys.org. A régióban az utolsó jégkorszak végén, nagyjából 11700 évvel ezelőtt 2-3 méterrel volt alacsonyabb a tengerszint, mint manapság.

A szakértők az üledékben 29 emberi lábnyomot azonosítottak, melyek közt három eltérő lábméretet tudtak elkülöníteni. A szénizotópos kormeghatározás alapján a leletek mintegy 13 000 évesek. A mérések és digitális fotóelemzések azt is felfedték, hogy a lábnyomok két felnőttől és egy gyermektől származnak. Mindhárom személy mezítláb közlekedett.

Az új felfedezés azt az elképzelést igazolja, mely szerint az ősi emberek egy parti útvonalat használtak, hogy átkeljenek Ázsiából Észak-Amerikába az utolsó jégkorszak alatt.

A szakértők bíznak benne, hogy a jövőben még kifinomultabb módszerek segítségével újabb lábnyomokra bukkanhatnak a térségben, melyek kirajzolják majd a terület korai településszerkezetét.