altmarius

cultură şi spiritualitate

Megépítése óta az ország jelképe volt, de 1914-ben teljesen elbontották a Lánchidat

Írta: Domonkos Csaba
A Lánchíd felújításánál a napokban szóba került, hogy az 1914-es tervekhez kell visszanyúlni. De miért az 1914-es változat a követendő, amikor a híd 1839-1849 között épült?

Az 1849-ben megnyílt Lánchíd egy kezdetleges, de zseniális szerkezet volt, amely az első, gyakorlatilag kísérleti lánchidak és a modern szerkezetek közötti átmenetet jelentette, és a kortársak szerint is korának legnagyobb és legerősebb függőhídja volt. 

A Lánchíd az 1860-as években. Ha alaposan megnézzük a képet, akkor láthatjuk a különbségeket a mai híddal: a láncok két oldalán könnyű fa korlátot láthatunk, a függesztőrudak sokkal sűrűbben helyezkednek el (Fotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény) 

A Lánchíd akkor valóban egy kezdetleges szerkezet volt, amely részben fából készült, míg más részei merev, rugalmatlan öntöttvasból.  A hidat ezért már 1873-ban alapos vizsgálatnak vetették alá.

A vizsgálatot vezető mérnök, Reitter Ferenc jelentésében még nem tartotta problémásnak a híd állapotát, annak ellenére, hogy eddigre néhány kereszttartó eltört. Ezek a kereszttartók készültek öntöttvasból, és ezek hordozták magát az útpályát. Felmerült annak a lehetősége, hogy a híd fa útpályájának gerendáit vasra cseréljék, de ezt akkor elvetették. 

A hidat az 1880-as években több alkalommal is megvizsgálták, sőt 1887-ben még egy láncszemet is kiemeltek, hogy megállapítsák a vasanyag minőségét. A forgalmat ugyan csökkentették, a teherszállító szekereket elterelték a hídról, de jelentősebb beavatkozásra még nem volt szükség. Igaz, a hidat folyamatosan karban tartották, a fa részeit rendszeresen cserélték.

A híd megmaradt öntöttvas keresztatrtója, a Közlekedési Múzeum régi épülete előtt, amelyet 1914-ben szereltek ki. Jól látszanak a korlát fa alkatrészei is (Fotó: MMKM)

Már alaposabb átépítést javasoltak a szakértők 1907-ben, amikor az addigra elöregedett, 58 éves hidat megvizsgálták, és jelentős hiányosságokat találtak. Két alternatívát vázoltak fel, az egyik szerint a meglevő szerkezetet erősítették volna meg, a másik szerint viszont a fő részek megtartásával egy teljesen új híd épült volna. Az első változat ugyan olcsóbb lett volna fél millióval, de végül a második változat mellett döntöttek, annak ellenére, hogy annak költségét 5.100.000 koronára becsülték. A régi szerkezet megerősítése ellen szólt, hogy azzal a megoldással a Lánchíd nagyon ronda lett volna, az erősítések a híd képét teljesen megváltoztatták volna. 

Az elfogadott javaslat szerint egy teljesen új, modernebb híd épült meg, amely látványában követte a régi hidat, de csak a kőből készült részei maradtak változatlanok, igaz, a hídfőket 10 ezer köbméter betonnal erősítették meg. 

A terveket magyar szakemberek készítették, az elméleti háttér kidolgozásában Kherndl Antal és Zielinski Szilárd játszott jelentős szerepet. A híd szerkezeti terveit a kereskedelemügyi minisztériumban Hartig Sándor és Szántó Albert miniszteri tanácsosok vezetésével Beke József és Gállik István készítette.

Természetesen az átalakítás ellen többen szót emeltek, a sajtóban 1912-ben számos olyan cikk is megjelent, amely szerint a tervezett munkálatok teljesen elrontanák a hidat. A Pesti Hírlap 1912. július 16-i „Széljegyzete” így írt:

„Mit jelent ez az »átépítés« – ezzel már jóelőre tisztában lehetünk. Jelenti a kitűnő elmék és nagyszerű találékonyságok vakmerő belekontárkodását egy olyan mesteri alkotásba, melynek tökéletes, finom harmóniájához lehetetlenség úgy hozzányúlni, hogy a kontárkodás messzire ne rikitson, s a harmonikus benyomás egységét tönkre ne tegye. Épen attól a művészi díszétől akarják tehát megfosztani, mely világhírét a mai napig biztosította.”

Valójában mi is épült át? Minden, ami nem kőből volt. A láncsorok nagyobbak lettek egy picivel, és dupla olyan hosszú láncszemekből állították össze azokat, természetesen újak lettek a függesztőrudak, az útpályát tartó kereszttartók, a nyeregsaruk és a korlátok sem fából készültek, bár kialakításukban sok részletet megőriztek a régi faszerkezetből. A híd járdái is jelentős változáson estek át, 40 centiméterrel szélesebbek lettek. 

A híd új szerkezéből a későbbi felújításkor kiszedett korlátelem. A „citromfacsaró" a korlát öntvényének tetején ekkor már csak dísz volt. Az eredeti szerkezetben ez egy csavar volt, amely a korlátot fogta össze, amelynek alakja díszként az új szerkezetben is visszaköszönt (Fotó: MMKM, a tárgy leltári száma: 10.2000.12.1 a) 

A legnagyobb változás a láncok alatt, az útpálya és a járda között történt. Itt a régi hídon egy könnyű, kettős fa korlát helyezkedett el, amely elválasztotta a járókelőket a közúttól, de valós szerepe nem ez volt. Ez a fa korlát volt a régi híd hosszanti merevítője. A maga korában, az 1830-as, 1840-es években ez Tierney Clark zseniális megoldása volt arra a problémára, hogy a függőhidak lengenek, hullámzanak. A merevítő tartó a hídon jelentkező terhelést, például egy szekér súlyát hosszában elosztja, és ezzel a lengéseket csökkenti. 

Igen ám, de ez a fakorlát valóban kezdetleges szerkezet volt, semmiképp nem felelt meg a híd iránti egyre növekvő elvárásoknak. Az átépítéskor, az új szerkezetben a könnyű korlát helyére egy masszív acélszerkezet került, egy akkor korszerű számítások alapján készített merevítő tartó. 

 

A híd az átépítés alatt (Fotó: Fortepan/Képszám: 86039)

Az építkezés maga 1913-ban indult, de ekkor a hidat még nem zárták le, arra csak 1914 tavaszán került sor. Az új hidat pedig 1915. november 27-én adták át a forgalomnak. De volt még egy fontos változás: nevet kapott Budapest jelképe. Az addig névtelen Lánchidat ezt követőően Széchenyi Lánchídnak hívták. 

Az 1945-ben a német csapatok által felrobbantott hidat az 1913-as tervek alapján építették újjá 1949-re, igen kis módosításokkal. Bár az 1915-ös, és így az 1949-es Lánchíd (leszámítva a címereket, amelyeket többször cseréltek, legutóbb 1996-ban, amikor az eredetieket állították vissza) a lehető legjobban hasonlított az 1849-es szerkezetre, de nem ugyanaz. A mostani híd eredetileg 1915-ben épült, így értelemszerűen a mostani műemléki felújításánál a fém részeknél is ehhez, a legrégebbi állapothoz kell visszanyúlni, úgy, hogy a híd közben megújuljon.

A Lánchíd remélhetőleg átépül, lesznek elemei amelyek teljesen újak lesznek, de ez a híd sokkal több, mint a benne lévő anyagok összessége, a nemzet jelképe, az ország legfontosabb építménye. 

 

Nyitókép: A híd átépítés alatt 1914-ben (Fotó: Fortepan/Képszám: 55666)

 

Vizualizări: 17

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor