altmarius

cultură şi spiritualitate

Igaznak bizonyultak az évtizedes számítások, a mostani adatok bizonyítják: az M0-ás körgyűrű megtelt. Persze ezt mindenki tudja, aki csúcsidőben arra autózik, de a személyes tapasztalatot most a számok is alátámasztják. A gyorsforgalmi út a Budapest felé tartó központú úthálózat főbb útjait köti össze a főváros határában, és a belső kerületek, így a történelmi belváros tehermentesítését szolgálja.

Írta: Domonkos Csaba

Az idei évben is mérte a Magyar Közút a hazai úthálózat leterheltségét. Eszerint Magyarország legforgalmasabb útja az M0-ás, vannak szakaszok, ahol a kapacitáskihasználtság 130 százalékos. 

Ez persze nem meglepő, már évtizedek óta tudták a szakemberek, hogy ekkora forgalom lesz, . Az első, 1976-ban készült tervek az M1-es autópálya és a 6 számú főút között kétszer kettő, a 6-os számú főút és az M5-ös autópálya között kétszer három forgalmi sávú autópályával számoltak, benne egy Duna-híddal. 

Ugyan a körgyűrű elképzelést már 1942-ben javasolta dr. Vásárhelyi Boldizsár, de az 1960-as években még a Hungária körútnak szánták azt a szerepet, hogy az autópályákat gyűrűsen összekösse, gyakorlatilag Budapest belvárosában.

 

A hárosi Duna-híd, azaz a Deák Ferenc híd építése 1988-ban (Fotó: Fortepan/Uvaterv)


Az 1980-as engedélyezési tervek már végig kétszer négy sávos autópályát tartalmaztak, úgy, hogy az I. ütemben „csak” kétszer három sávos út készül, azzal a lehetőséggel, hogy a későbbiekben középen, a szélesre hagyott elválasztó sávban kialakítható lesz a negyedik sáv. 

Természetesen a tervek módosultak, új forgalmi becslések készültek, és ez alapján döntöttek úgy, hogy előbb egy négysávos, azaz irányonként kétsávos, leállósáv nélküli autóút készüljön el. Úgy kalkuláltak akkor, hogy ez a négysávos, keskeny autóút elég lesz 2000-ig vagy akár 2010-ig. 

Valóban ez is épült meg eredetileg, ehhez készült el 1990-ben az új Duna-híd, a Hárosi híd, amelynek valódi neve Deák Ferenc híd. Ma már elképzelhetetlennek tűnik, de addig a teljes budapesti átmenő forgalom (a kamionok is!) a Petőfi hídon haladt át.

Ugyan 31 éve építik a körgyűrűt, de a teljes gyorsforgalmi elkerülő út mára sem lett kész, a nyugati szektor hiányzik, és a már elkészült szakaszok is gyakorlatilgag megteltek. Egyáltalán, milyen lehetőségek vannak a szélesítésre vagy a tehermentesítésére? 

Mielőtt erre rátérnénk, képzeljük el az M0-ás helyzetét. Ezen az úton megy keresztül az ország kelet-nyugati közúti forgalmának legnagyobb hányada. Az ország – közlekedési szempontból – két egymás felé a keskenyebbik végével összefordított tölcsérhez hasonlít, a keskeny rész az M0-ás autópálya, amely nem is kerüli meg teljesen a várost, hiszen a nyugati szakasz nem készült el. (Szerencsére az már csak a múlt rémálma, hogy ezt a forgalmat a Hungária körúton alkarták egykor elvezetni. A Hungária körút – városi főútként is – csak 1995-re készült el Pesten a Dunától a Dunáig.) 

Az M0 jelenlegi kiépítése és a tervezett északi bővítés (Fotó: Wikipedia) 

Nézzük meg a fejlesztési lehetőségeket! A déli szektorban most lett kész egy jelentős bővítés, itt további bővítés nem várható. Délen a dupla Deák Ferenc (Hárosi híd) kétszer három sávos, egy-egy leállósávval. Mivel a hidat itt úgy bővítették, hogy mellé építették a másikat, a messze jövőben csak műszaki-forgalmi kérdés, hogy építenek -e a jövőben egy harmadik hidat. (Nem lenne példa nélküli, hogy három híd áll szorosan egymás mellett, példáutl ilyen az Árpád híd is.) Az északi Megyeri híd kétszer két sávos, de a kialakítása olyan, hogy a rendkívül széles leállósávból bármikor kialakítható egy-egy plusz sáv, és marad még hely leállósávnak is. 

A következő lépés a 10-es és a 11-es utak összekötése egy kétszer két sávos autóúttal. Ennek keretében van olyan elképzelés, hogy egy viadukt épülne a Szentendrei út felett a Budakalászi csomópontnál. Ez egy 582 méter hosszú szerkezet lenne, négy 108 méter méretű és három ennél kisebb méretű nyílással. A híd ráadásul eleve dupla szerkezettel épülne, mert a két sáv fizikailag elválasztva készülne el. Ennek az az oka, hogy az egész híd ívben van, ráadásul nem is vízszintes, hanem a Duna felől emelkedik.

Ezen kívül ezen a szakaszon a tervek szerint még egy 360 méteres híd is épülne. A budakalászi viadukt ráadásul gyakorlatilag azonnal egy alagútba futna be, ugyanis az alig 8 kilométeres új autóútszakasz nagy része egyes elképzelések szerint alagutakban futna, egy 2 kilométeres és egy 3,2 kilométeres alagutat terveznek itt. 

Ennél izgalmasabb a nyugati szektor építése. Az eredeti elképzelés szerint a 10-es utat és az 1-es utat kötötték volna össze egy autóúttal a budai hegyek között – alatt. Értelemszerűen sok alagúttal és viadukttal épült volna meg ez a szakasz. Azonban idén tavasszal új – illetve már korábban is javasolt – elképzelést fogadott el a kormány, nevezetesen azt, hogy nem épülne meg az M0 nyugati szakasza, hanem inkább a leendő M10-es autópályát Esztergom felé kötnék össze az M1-gyel. (Vagyis egy autóút épülne Esztergom felé az M1 felől, ez csatlakozna az M10-es autóútba, ami pedig rávezetne az M0-ra. Ezzel a megoldással jóval hosszabban lehetne elérni az M1-ről az M2-es autópályát.)

Most ez a terv látszik befutónak. Kétségtelen előnye, hogy az M1-M7 és az M3-as közötti átmenő forgalmat biztos, hogy nem vonzza be, és nem a Budai-hegyeken vezet át. Hátránya, hogy a budai észak-déli közlekedést nem könnyíti meg, és az érintett települések számára – nem megfelelő kialakítás vagy építési szakaszolás esetén – többletforgalmat jelent. 

Az azonban elgondolkodtató, miért kell a forgalomnak eljönnie Budapestig? Az M0 valódi alternatívája és a Budapesten vagy annak határán átzúduló forgalom jelentős részét elvezetné, elosztaná, ha megépülnének a kereszt irányúautópályák, például az M8-as. Ezt főleg az áthaladó kamionok használhatnák ki, amelyek átszelik az országot. 

 

A Megyeri híd légifotóján jól látszik, hogy van hely egy harmadik sávnak (Fotó: Wikipedia)


A jövő az elektromos járműveké, ez nyilvánvaló. Azonban immár 118 éve rendelkezésre áll egy olyan elektromos hajtású jármű, amely hatalmas terheket tud mozgatni gyorsan, a lehető legkisebb környezeti terheléssel. Sajnos azonban 51 éve nem a vasútnak – igen, a Kandó Kálmán által villamosított vasútról van szó –, hanem a közútnak adtak elsőbbséget Magyarországon. 

Nyitótókép forrása: Dr. Karsay László: A magyar gyorsforgalmi úthálózat fejlesztési koncepciójának megalapozása (Közlekedéstudományi Szemle 1988. május)  

 

Vizualizări: 70

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor