altmarius

cultură şi spiritualitate

1890. március 18. | A Vaskancellár benyújtja lemondását

Szerző: Tarján M. Tamás

„A törvények olyanok, mint a kolbász. Jobb ha nincs ott az ember, amikor készülnek.”
(Otto von Bismarck)

1890. március 18-án mondott le kancellári hivataláról Otto von Bismarck, az egységes Németország zseniális megalkotója, a 19. század egyik legjelentősebb konzervatív politikusa.

Otto von Bismarck egy porosz junker családból érkezett a nagypolitikába, felemelkedését pedig annak köszönhette, hogy 1848-tól a IV. Frigyes Vilmos (ur. 1840-1861) által favorizált konzervatív politika vezéregyéniségévé nőtte ki magát, miközben a diplomáciában osztrákellenes, ám rendkívül gyakorlatias nézeteket hangoztatott. Bismarck növekvő befolyásának köszönhetően Szentpétervárra került nagykövetnek, ám a porosz király már ez idő alatt is többször felajánlotta neki a miniszterelnökséget, amit a későbbi „Vaskancellár” kizárólag úgy volt hajlandó elfogadni, ha a külügyek irányítását is kézbe veheti. Ez természetesen rendkívüli hatalmat jelentett, ezért Frigyes Vilmos hosszú ideig húzódozott a kéréstől, ám 1862 szeptemberében, néhány hónappal azután, hogy francia nagykövetté nevezte ki Bismarckot, mégis hajlandó volt teljesíteni a politikus kívánságát. A király döntése nem csak a német területek jövőjét határozta meg, de Európa sorsára is hatalmas befolyással bírt.

Bismarck, aki 28 éven át irányította – előbb porosz miniszterelnökként, 1871-től pedig kancellárként – a Hohenzollernek birodalmát, három alapszabály szerint kormányzott: igyekezett kerülni a kockázatokat, próbálta megosztani az ellenfeleket, közben pedig végtelenül türelmesen várt a cselekvésre alkalmas pillanatra. A zseniális politikus már hatalomra kerülése évében, 1862-ben alkalmazta az „Oszd meg és uralkodj!” elvét, ugyanis a konzervatív politikát gátló liberálisokkal szemben a szociáldemokraták vezérével, Ferdinand Lasalle-lal, a vasbértörvény, és az 1866-os, általános választójogot bevezető törvény atyjával lépett szövetségre. Bismarck a külpolitikában is hasonló játékot űzött, ahol korábban látszólag a német egyesítés ellenfeleként lépett fel, valójában azonban az osztrák befolyástól, és – főleg 1848-ban – a liberálisok hatalomra jutásától akarta megvédeni Poroszországot. Miután ő került a miniszterelnöki székbe, már semmi kifogása nem volt a nemzetegyesítés ellen, mindösszesen azt a Habsburgok kihagyásával, Ausztria ellenében akarta megvalósítani.

A „nagy mű”, a Német Császárság létrehozása során Bismarck lényegében a három általa felállított szabály szerint járt el: először is végtelen türelemmel látott hozzá, hogy elszigetelje az amúgy sem túl előnyös helyzetben lévő Ausztriát. A „bekerítő hadművelet” elején, 1863-ban Poroszország segédkezet nyújtott II. Sándor cárnak (ur. 1855-1881) a lengyel felkelés leverésében, 1864-ben, a Dánia ellen vívott háború idején pedig a miniszterelnök rákényszerítette Ferenc Józsefet (ur. 1848-1916), hogy Berlin érdekeiért lépjen hadba. A Schleswig és Holstein elcsatolásával záruló küzdelem – melynek végén az utóbbi tartomány Ausztriához került – egyúttal arra is kiváló alkalmat szolgáltatott, hogy Poroszország feltérképezze riválisa erejét.

Bár a tapasztalatok biztatóak voltak, Bismarck a következő két évben kieszközölte III. Napóleon francia császár (ur. 1852-1870) semlegességét, a Velencére pályázó Olaszországgal pedig szövetségre lépett, majd 1866 nyarán kiprovokálta a hadüzenetet Ferenc Józseftől. A küzdelem mindössze néhány hétig tartott, a híres königgrätzi csatában ugyanis eldőlt, hogy Ausztria nem versenyezhet a Hohenzollern dinasztiával Németország egyesítéséért. A győzelem után ugyanakkor Bismarck türelmes tudott maradni: bár létrejött az Északnémet Szövetség, 1867-re pedig megszületett a konzervatív alkotmány, a miniszterelnök hasonló gonddal készítette elő a másik nagy rivális, III. Napóleon császár ellen indított háborút.

A siker receptjét ebben az esetben is a bismarcki három aranyszabály ötvözése adta, a forgatókönyv pedig gyakorlatilag teljesen ugyanaz volt: a porosz diplomácia az összes nagyhatalmat – még az 1867-ben megszülető Osztrák–Magyar Monarchiát is – rávette a semlegességre, majd a spanyol trónválságban ismét kiváló ürügyet talált a provokációra. Ferenc József után 1870-ben a grandeur et gloire – nagyság és dicsőség – politikája által sarokba szorított III. Napóleon is hadat üzent Berlinnek, a Helmuth von Moltke vezette porosz hadak pedig Sedannál megsemmisítő vereséget mértek a franciákra. A kudarc után a Második Császárság is lehanyatlott, 1871. január 18-án, a versailles-i palota tükörtermében azonban megszületett egy másik, melynek trónjára I. Vilmos (ur. 1861-1888) ülhetett fel.

Némi túlzással Bismarck életrajzírói azt állítják, hogy a nagy politikus élete 1871-től unalomba fulladt, ez azonban éppen annyira csalóka kijelentés, mintha azt mondanánk, hogy Versailles-ban maradéktalanul megszületett az egységes Németország. A következő két évtizedben a zseniális politikus nem véletlenül érdemelte ki a „Vaskancellár” nevet, ugyanis a különböző érdekcsoportok küzdelmében minden téren sikerült megvalósítania a maga elgondolásait – igaz, az általa felépített korlátozottan alkotmányos rendszerben ezt többnyire nem nyers erővel, hanem az oly sokszor emlegetett „aranyszabályok” révén érte el.

1871 után Bismarck „fordított egyet köpönyegén” és a liberálisokkal lépett szövetségre az ekkor már jóval veszélyesebbnek ítélt szociáldemokraták és a katolikusok ellen. A Kulturkampf jegyében nem csak az egyház szellemi és politikai befolyását igyekezett visszaszorítani, de ezzel összefüggésben bevezette a polgári házasság és anyakönyvezés intézményét, miközben a baloldali nyomással úgy birkózott meg, hogy „kifogta a szelet a vitorlájukból”, és megalkotta a kor legjobban működő biztosítási rendszerét. Bismarck a gazdaság fellendülésében is jelentős szerepet játszott, ugyanis az 1873-as gazdasági válság után védővámokkal bástyázta körül Németországot, amivel megalapozta a későbbi ugrásszerű növekedést.

A Vaskancellár a külpolitikában szintén a jól bevált recept szerint tevékenykedett: gyakorlatias gondolkodását mutatja, hogy 1873-ban Oroszország mellett éppen az Osztrák–Magyar Monarchiával lépett szövetségre, majd 1882-ben – Olaszország beemelésével – megalakította a hármas szövetséget. Bismarck 1871 után változatlanul az európai pozíciók javítására helyezte a hangsúlyt, és egészen az 1880-as évekig ellenállt a gazdasági körök azon követelésének, hogy Németország is kapcsolódjon be a gyarmati versenyfutásba. A Vaskancellár erre később is csak olyan mértékben volt hajlandó, hogy azzal ne gerjesszen nagyhatalmi konfliktust.

Bismarck pozíciója gyakorlatilag azután rendült meg, hogy 1888-ban I. Vilmos császár elhunyt, és a súlyos beteg III. Frigyes (ur. 1888) 99 napos országlása után a fiatal és energikus II. Vilmos (ur. 1888-1918) lépett trónra. A türelmetlen és elbizakodott uralkodó úgy vélte, a Vaskancellár idős korából eredően túlzottan óvatosan politizál Németország erejéhez képest, és az agresszívabb, határozottabb fellépést tartotta célravezetőnek. E két teljesen eltérő mentalitású ember természetesen nem sokáig férhetett meg „egy csárdában”, így aztán az idős kancellár 1890. március 18-án benyújtotta lemondását.

Otto von Bismarck távozásával Németország új, látszólag ígéretes útra lépett, ám a Lauenburgba visszavonuló politikus híres jóslata végül mégis valóra vált. Az agresszív birodalom 1914-re komoly nagyhatalmi koalíciót kovácsolt maga ellen, 20 évvel Otto von Bismarck halála után, 1918-ban pedig valóban akkora csapást szenvedett el, mint Nagy Frigyes (ur. 1740-1786) után két évtizeddel a jénai csatamezőn.

Vizualizări: 21

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor