altmarius

cultură şi spiritualitate

1755. november 1. | A nagy lisszaboni földrengés

Szerző: Tarján M. Tamás

„De alig értek a városba, siratva jótevőjük halálát, amikor a talpuk alatt remegni érezték a földet; a tenger tajtékzó hullámzással nőtt és dagadt a kikötőben, s az ott horgonyzó hajókat egykettőre összetörte. Az utcákat s a köztereket egyszerre tűz és hamu borította, hirtelen kelt forgószelükben a házak sorra düledeztek, a háztetők leomlottak, s az alapzatok széthullottak; s a romok legalább harmincezer különböző korú és nemű lakost temettek maguk alá.”
(Voltaire a Candide-ban így ír a lisszaboni földrengésről)

1755. november 1-jén délelőtt sújtott le Lisszabonra a történelem egyik legpusztítóbb földrengése, mely – a kataklizmát kísérő tűzvésszel és szökőárral együtt – szinte teljesen elpusztította a portugál fővárost.

A geológiai szaknyelvben transzform vető néven ismeretes az a töréses szerkezeti forma, amely elsősorban az úgynevezett óceánközépi hátságoknál figyelhető meg; jellegzetes barázdáit bizonyára a kedves olvasó is látta már domborzati térképeken, vagy műholdfelvételeken. Az 1755. évi katasztrófát egy ilyen törés idézte elő, mely Gibraltártól az Azori-szigetek irányába húzódik, és az eurázsiai, illetve az afrikai kőzetlemezt választja el egymástól. Ebben a zónában már a nagy lisszaboni földrengés előtt is gyakran keletkeztek pusztító lökéshullámok, melyek rengeteg szenvedést okoztak a portugál partvidéken élők számára.

Mindennek dacára a luzitán főváros a földrajzi felfedezések és a kolonizáció megindulása után szinte töretlen fejlődést mutatott, lendületét pedig az sem fékezte meg, hogy a brit, francia és holland gyarmatosítók lassan Portugália fölé kerekedtek. A 18. század közepére Lisszabon lakossága már megközelítette a 275 000 főt, így az egyik legjelentősebb atlanti-óceáni kikötővé terebélyesedett, melyet egyedülállóvá varázsolt a mór, gótikus és reneszánsz stílusjegyek keveredése. Ez a virágzó és nyüzsgő metropolis aztán egyetlen pillanat alatt a természet rettenetes erőinek martalékává vált.

A „régi” Lisszabont 1755. november 1-jén délelőtt érte utol a végzete, miután a portugál partoktól mintegy 200 kilométerre délnyugatra, a fent említett törésvonal mentén a gigantikus kőzetlemezek elmozdultak egymástól. A geológusok becslése szerint az epicentrumban a rengés ereje elérte a Richter-skála szerinti 8,5-ös fokozatot, a felszabaduló energia pedig – három hullámban érkezve – romba döntötte a luzitán fővárost. A metropolis éppen mindenszentek napját ünnepelte, így az előjelek nélkül beköszöntő katasztrófa rengeteg áldozatot követelt; ezrek lelték halálukat az összeroskadó épületek alatt, sokakat pedig a szűk utcácskákban összezsúfolódó riadt tömeg zúzott össze. Más esetekhez hasonlóan a földrengést Lisszabonban is tűzvész követte, mely a kisebb tűzfészkekből kiindulva villámgyorsan egyetlen örvénnyé változott, és forró szélvihart gerjesztett.

Az elemek tombolása elől a metropolis lakóinak jelentős része a kikötőben, majd a Tajo folyó torkolatában horgonyzó bárkákon keresett menedéket, ám ezen a szörnyű napon a víz sem kegyelmezett a lisszaboniaknak. A tenger alatti rengés ereje ugyanis cunamit idézett elő, melynek mintegy 6 méteres hullámai porrá zúzták a hajókat, és letarolták a sokat szenvedett várost. A csapások közül ez utóbbi volt a legsúlyosabb, hiszen a szökőár az észak-afrikai és a spanyol partvidéket is elérte, sőt, utóbb egészen a karibi térségig, a Brit-szigetekig és Finnországig vitte a katasztrófa hírét.

Becslések szerint az 1755. november 1-ji földrengés összesen 100 000 áldozatot követelt, akiknek többsége a porig rombolt portugál fővárosban lelte halálát. Lisszabonban a katasztrófa után még hat napon át pusztított a szörnyű tűzvész, aminek eredményeként a metropolis kilenctizede teljesen megsemmisült; a királyi palota, az új opera, számos templom és könyvtár, a „régi” Portugália kulturális értékeinek túlnyomó része az enyészeté lett. A füstölgő romokon azonnal eluralkodott a káosz, az egykori utcákon fosztogatók és a földrengés során kiszabadult gonosztevők vették át az irányítást, akiknek hatalmát I. József király (ur. 1750-1777) és miniszterelnöke, Sebastiao José de Carvalho e Melo csak a hadsereg bevetésével és drákói szigorral tudta letörni.

A katasztrófát szerencsésen túlélő uralkodó kevés érdeklődést és tehetséget mutatott a kormányzás iránt, így Lisszabon és az ország újjáépítését fent említett bizalmasa, a későbbi Pombal márki irányította. I. József miniszterelnöke még az 1755-ös évben utasítást adott a neves mérnöknek, Manuel da Maiának a főváros megtervezésére, mely – más metropolisokhoz, például az 1666-ban porig égő Londonhoz hasonlóan – széles sugárutakkal, hatalmas terekkel született újjá, építtetői pedig arra is komoly figyelmet fordítottak, hogy a házak szerkezete ellenálljon a későbbi földrengéseknek. A Pombal márkiról elnevezett építészeti stílus Lisszabon polgári és kereskedővárosi jellegét igyekezett kiemelni, amit az is igazol, hogy a korábbi királyi palota helyén egy piactér jött létre; ebben egyébként az is szerepet játszott, hogy az 1755. évi katasztrófa hatására I. József soha többé nem mert kőfalak közé költözni.

A nagy lisszaboni földrengés rendkívül sok területen gyakorolt befolyást a 18. századi Európa és Portugália életére és gondolkodására. Mindenekelőtt meg kell említenünk, hogy a katasztrófa és az azt követő újjáépítés biztosította Sebastiao José de Carvalho e Melo dominanciáját az ibériai állam belpolitikai harcaiban, aminek köszönhetően később – már Pombal márkiként – lehetősége nyílt felvilágosult reformjai bevezetésére. Ugyancsak a portugál államférfi nevéhez fűződik a szeizmológia tudományának megalapozása, mely téren az általa végzett felmérés jelentette az első lépcsőfokot; az eseményeket mi is a márki vizsgálatainak köszönhetően tudjuk rekonstruálni. Az 1755. évi lisszaboni földrengés emellett az európai gondolkodókat is megrázta: az egyház – a katasztrófa dátumával is összefüggésben – isteni büntetésként könyvelte el a szörnyű pusztítást, részben ezzel az állásponttal szembeszállva pedig többek között Voltaire, Rousseau és Kant is foglalkozott a tragédiával, melyhez hasonlót ritkán tapasztalt meg az emberiség.

Vizualizări: 42

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor