altmarius

cultură şi spiritualitate

1506. május 20. | Kolumbusz Kristóf halála

Imagini pentru cristofor columb

Szerző: Tarján M. Tamás

 

„Felségeitek egy másik világot szereztek itt, amelynek révén szent hitünk jelentős mértékben terjedhet, és amelyből hatalmas gazdagság nyerhető.”
(Kolumbusz Kristóf, 1498)

1506. május 20-án fejezte be életét Kolumbusz Kristóf, az amerikai kontinens felfedezője, aki egész életében azt hitte, hogy a Távol-Keletre jutott el. Az admirális négy expedíciójával megteremtette a lehetőségét annak, hogy a gyarmatosítás révén Spanyolország világhatalommá nőjön, ő maga azonban szegényen és kegyvesztetten hunyt el.

Kolumbusz Kristóf – akinek „galamb” jelentéssel bíró vezetéknevét latinul Columbus, spanyolul Colón, olaszul és portugálul Colombo formában őrizték meg – 1451-ben, egy tehetős genovai posztókereskedő família legidősebb fiaként látta meg a napvilágot. Származása ellenére a felfedező gyermekkorában súlyos megpróbáltatásokon ment keresztül, ugyanis azután, hogy II. Mehmed oszmán szultán (ur. 1444-1446/1451-1481) 1453-ban elfoglalta Konstantinápolyt, az itáliai kereskedők fokozatosan elvesztették keleti piacukat, így a Colombo család is elszegényedett. A fiatalember édesapja (adós)társaként a paviai gyapjúszövők iskolájába került, legkésőbb 1473–74 táján azonban végleg szakított mesterségével, és a tengeren próbált szerencsét.

Bár keveset tudunk Kolumbusz korai pályafutásáról, annyi bizonyos, hogy 1476-ban egy genovai kereskedőtársaság megbízásából kihajózott az Atlanti-óceánra, és a portugál partoknál kalózok támadták meg. A tengerésznek szerencséje volt, ugyanis épségben elérte a szárazföldet, ez a katasztrófa pedig jövőjét is meghatározta: a férfi Lisszabonban telepedett le, megházasodott, és a következő évtized során behatóan megismerkedett a portugál hajózási technikával, ami akkoriban az élvonalat képviselte Európában. Kolumbusz rengeteg tapasztalatot szerzett a luzitán karavellák fedélzetén, időközben pedig igyekezett bebocsátást nyerni V. Alfonz (ur. 1432-1481), majd II. János (ur. 1481-1495) udvarába, akiket egy nyugati irányú expedíció ötletével ostromolt.

A bátor hajósnak minden alkalommal csalódnia kellett, kudarcát azonban a közhiedelemmel ellentétben nem az okozta, hogy a portugálok a Földet laposnak gondolták: a műveltebb rétegek már ekkor is meg voltak győződve bolygónk gömb alakjáról, a lisszaboni udvarnak azonban nem állt érdekében a kockázatos kísérlet támogatása. Portugália ekkor már fél évszázada azon munkálkodott, hogy Afrika megkerülésével eljusson Indiába, a Jóreménység fokának elérésével (1488) pedig ez a vállalkozás végső stádiumába jutott. Maga Kolumbusz egyébként ugyancsak a gazdag távol-keleti fűszertermő szigeteket akarta elérni nyugati expedíciójával, miután a Föld kerületét a valóságosnál jóval kisebbnek becsülte.

Kolumbusz Kristóf 1485-re belátta, hogy hiába ostromolja a lisszaboni udvart, ezért a sziget másik erős királyságában, az Aragóniai Ferdinánd (ur. 1479-1516) és Kasztíliai Izabella (ur. 1474-1504) házassága nyomán de facto egyesülő Spanyolországban próbált szerencsét. A tengerész 1486 januárjában, Córdobában mutatta be először tervét a katolikus uralkodópárnak, miután azonban a birodalom ebben az időben a Granada elleni háborúban kötötte le erejét, Kolumbusz csupán néhány ezer maravédi segélyre számíthatott a spanyol udvartól. Izabella és Ferdinánd hőn áhított jóváhagyására egészen 1492 januárjáig kellett várnia, a felfedező és a monarchia számára egyaránt sorsdöntő találkozóra pedig szimbolikus módon éppen a legyőzött mórok fellegvárában, az Alhambrában került sor.

A genovai hajós április 17-én megkapta az engedélyt az indiai expedícióra, két héttel később pedig már admirálisnak címezhette magát. Kolumbusz a katolikus uralkodók támogatásával a zsebében Palos kikötőjébe ment, ahol három hajót – a Santa Mariát, a Ninát és a Pintát – szerelt fel, majd augusztus 3-án neki is vágott az Atlanti-óceánnak.

Az első nyugati vállalkozás eredménye jól ismert: számos megpróbáltatás után, már-már a lázadás küszöbén 1492. október 12-én Kolumbuszék elérték a Bahama-szigetek egyik tagját – Guanahanít, valószínűleg a mai Watling-szigetet –, majd a későbbiek során felfedezték Kuba és Hispaniola északi partvidékét. A hajós természetesen nem tudott róla, hogy egy „új világba” jutott el. Hispaniolát következetesen Japánnak gondolta, a látszólag kiterjedt kubai partvidékre pedig mint Cathay, azaz Kína földjére hivatkozott. Kolumbusz ennek következtében a szigeteken talált bennszülötteket is indián névvel illette, bár sem ekkor, sem a későbbi három expedíció során nem talált olyan földet, mely megfelelt volna az általa elképzelt Indiának. Ennek következtében a Ferdinánd és Izabella által remélt hatalmas mennyiségű arany és fűszer lelőhelyét sem sikerült megismerni, az indián foglyokkal és ismeretlen növényekkel – vélhetően dohánnyal és kukoricával – visszatérő Kolumbuszt azonban 1493 márciusában így is hősként fogadták Spanyolországban.

Az „óceánok admirálisává” és alkirállyá kinevezett felfedezőnek nem sok ideje maradt a pihenésre, ugyanis a Távol-Kelet gazdagsága után sóvárgó spanyol uralkodópár fél év után, 1493 szeptemberében ismét a tengerre küldte őt. Kolumbusz második expedíciójára már 17 hajóval és több mint 1500 telepessel indult el Cádizból, ez a vállalkozás azonban messze alulmúlta a megbízók elvárásait. Jóllehet, az admirális a majdnem három évig tartó utazás során felfedezte a Kis-Antillák szigeteit, Jamaicát, illetve Puerto Ricót, a hőn áhított arany és egzotikus fűszerek nyomára ismét nem sikerült rábukkannia, a kolonizációs kísérletek pedig nagyrészt kudarcba fulladtak. A telepesek túlnyomó része elesett az indiánokkal vívott harcokban, vagy belehalt az ismeretlen betegségekbe, a kudarcok következtében pedig az 1496 júniusában hazatérő tengerészt is jóval hűvösebben fogadták Spanyolországban.

Kolumbusz csak 1498 tavaszán nyert újabb esélyt a bizonyításra, és ekkor már csupán hét hajót kapott a katolikus uralkodóktól; a felfedező ez alkalommal Barbadoson kötött ki, majd – első európai emberként – a dél-amerikai szárazföldet is lábával érinthette, expedíciója azonban ismét balszerencsésre sikerült. A hajós súlyos betegen tért vissza Hispaniolára, ahonnan a türelmét vesztő spanyol királyi pár bilincsben szállíttatta őt Európába. Bár Kolumbusz rövid időn belül tisztázta magát a sikkasztás vádja alól, Ferdinánd és Izabella környezete élete végéig azzal gyanúsította az admirálist, hogy saját magának tartotta meg a mesés gazdagság élvezetét.

1500. évi dicstelen hazatérése után Kolumbusz már csak egy alkalommal, 1502-ben vághatott neki az Atlanti-óceánnak. A katolikus uralkodópár elvárása ezúttal az volt, hogy a felfedező találja meg az indiai szubkontinens felé vezető átjárót, ő azonban hiába kutatta fel a közép-amerikai partvidéket, szükségszerűen kudarcot vallott. Kolumbusz ráadásul negyedik expedícióján hajótörést szenvedett Jamaicán, és csak 1504 novemberében tért vissza Spanyolországba; ekkor már igencsak kínozta a köszvény, ráadásul a balsors is tovább kísértette a felfedezőt, ugyanis három héttel érkezése után fő patrónusa, Izabella királynő befejezte életét. Miután kiesett Ferdinánd kegyeiből, Kolumbusz szegényen és elfeledve élte le utolsó éveit, és 1506. május 20-án elhagyottan fejezte be életét.

Az admirális abban a hitben hunyta le a szemét, hogy Ázsiába jutott el, ám néhány évvel később nyilvánvalóvá vált tévedése, és ezzel felfedezéseinek valódi jelentősége is feltárult: Kolumbusz Kristófról bebizonyosodott, hogy egy „új világot” hódított meg, mely néhány évtizeden belül azt a temérdek kincset is megadta, amiről a 16. században világhatalommá terebélyesedő Spanyolország uralkodói álmodtak.

Vizualizări: 168

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor