Kép: NASA/JPL-Caltech

A TRAPPIST-1 rendszere nem véletlenül tartja lázban a kutatókat, hiszen a 39 fényévre fekvő vörös törpe körül hét Föld-szerű exobolygó is kering. Amy Barr, a Bolygótudományi Intézet munkatársa Kiss L. Lászlóval és Dobos Verával, az MTA munkatársaival készített új tanulmányában részletesen elemzi a rendszer belső szerkezetét - számol be az intézet oldala.

Barr szerint a TRAPPIST-1 idős és halvány, emiatt a helyi égitestek felszíni hőmérséklete csillagászati szempontból alacsony. A bolygók rendkívül közel helyezkednek el a csillaghoz, keringési periódusuk pedig csak néhány napos. A kutató hozzátette, az égitestek a Jupiter és Szaturnusz holdjaihoz hasonlóan árapályfűtést tapasztalhatnak.

„Feltételezve, hogy a bolygók vízjégből, kőzetből és vasból állnak, meghatározzuk, hogy az egyes anyagokból mennyi lehet jelen, illetve, hogy milyen vastagok lehetnek a különböző rétegek” - mondta Barr.

Mivel az égitestek átmérője és tömege viszonylag széles skálán mozoghat, a csapat az objektumok több lehetséges belső szerkezetét és összetételét is vázolta. A szakértők az új eredményekből következtetni tudtak arra, hogy van víz a bolygókon.

Dobos Vera elemzése során arra jutott, hogy a TRAPPIST-1 d és e a mérsékelt hőmérsékleti viszonyok miatt alkalmasak lehetnek az élet befogadására. Nem lehetetlen, hogy a TRAPPIST-1 d felszínén egy óceán is elhelyezkedik.

A vizsgálat arra is rávilágított, hogy a b és c köpenye részben olvadt kőzetekből állhat, a c felszíne pedig szilárd lehet.