Fotó: Wikipedia

A Charlotte Lindqvist, a Buffalói Egyetem munkatársa által vezetett csapat olyan szőrszálakat, bőrdarabokat, csontokat, fogakat és ürülékmintákat elemzett, melyeket a gyűjtők a jetinek tulajdonítanak - számol be az egyetem oldala. A maradványok mind a Himalájáról és a Tibeti-fennsíkról származnak.

Nem ez volt az első alkalom, amikor genetikai vizsgálatoknak vetettek alá efféle mintákat, de az új elemzés az első, amely több genetikai szempontból is tanulmányozta a leleteket. A szakértők a kutatás végén arra jutottak, hogy a kilenc elemzett minta egy kivételt, egy kutyától származó fogat leszámítva mind medvékhez tartozik.

Lindqvist szerint a tudományos módszerek sokat segítenek a hasonló legendák gyökereinek feltérképezésében. Az új vizsgálat például felfedte, hogy a szemtanúk gyakran jól ismert állatokat nézhetnek jetinek. „Egyértelmű, hogy a jeti legenda nagy része medvékhez köthető” - mondta Lindqvist.

A friss adatok a medvék fejlődésének és genetikájának alaposabb megértésében is segíthetnek. Mivel sok Himalájában fellelhető faj veszélyeztetett, az ilyen kutatások rendkívül hasznosak.

Az elemzésből például kiderült, hogy míg a tibeti barna medve közel áll észak-amerikai és európai rokonaihoz, addig a himalájai barna medve ága rendkívül korán, nagyjából 650 000 éve különült el a többi barna medve vonalától. Mivel a korszakban épp egy jelentős eljegesedés zajlott, a felfedezés a korabeli környezeti átalakulásokról is árulkodik.

Lindqvist hozzátette, az elkövetkező genetikai vizsgálatok tovább árnyalhatják a helyi medvékről kialakított tudományos képet.