altmarius

cultură şi spiritualitate

1990. november 22. | A „Vaslady” bejelenti lemondását

Szerző: Tarján M. Tamás

„Erősnek lenni éppen olyan, mint úrihölgynek lenni. Ha bizonygatnod kell az embereknek, hogy az vagy, nem vagy az.”
(Margaret Thatcher)

1990. november 22-én jelentette be lemondását a „Vaslady”, Margaret Thatcher, aki – Nagy-Britannia első női miniszterelnökeként – összesen 11 esztendőt töltött a kormányfői székben.

A 20. század talán legismertebb női politikusa Margaret Hilda Roberts néven, 1925-ben született a Lincolnshire-ben található Grantham városában. A későbbi „Vaslady” egy szatócs leányaként látta meg a napvilágot, az édesapa azonban metodista prédikátorként és polgármesterként is szerepet vállalt a helyi közösség szervezésében. A családfő példája vélhetően közrejátszott abban, hogy Margaret – már az Oxfordi Egyetem kémia szakos hallgatójaként – aktív politizálásba kezdett, és belépett a patinás intézmény konzervatív egyesületébe, ahol később az elnöki pozíciót is megszerezte.

Ígéretesen induló közéleti karrierje arra sarkallta a „Vasladyt”, hogy a vegyészi diploma megszerzése után, 1954-ig a jogi fakultást is elvégezze; a későbbi miniszterelnök asszony ekkor már három éve házasságban élt Denis Thatcher üzletemberrel, akinek két gyermeket – ikreket – szült. Margaret Thatcher 1950-ben szállt sorompóba először az országgyűlési választásokon, ám kilenc esztendőt kellett várnia, míg Finchley – egy észak-londoni kerület – képviselőjeként mandátumot szerzett a törvényhozásban.

Thatcher a parlamentben a konzervatívokhoz csatlakozott, és bámulatos sebességgel kapaszkodott felfelé a párt ranglétráján: 1961-ben – államtitkárként – már szerepet kapott a Harold Macmillan-féle kabinetben, majd – az 1964. évi választási vereség és a munkáspárti Harold Wilson kormányalakítása után – fokozatosan az egyik legjelentősebb ellenzéki szóvivővé lépett elő. Az ambiciózus politikus 1967-ben miniszteri széket kapott az új konzervatív pártvezér, Edward Heath árnyékkabinetjében, az 1970-es választási győzelem után pedig elnyerte az oktatásügyi tárcát. Jóllehet, Thatcher sikeresen lobbizott annak érdekében, hogy az iskolarendszer nagyobb anyagi támogatásban részesüljön, miniszterségét mégis az tette emlékezetessé, hogy megszüntette Nagy-Britanniában az ingyenes iskolatejet; ennek okán ellenfelei a „Thatcher, a tejtolvaj” – Thatcher the Milk Snatcher – gúnynévvel illették őt.

Az 1974-ben lezáruló kormányzati ciklust ugyanakkor nem csak Margaret Thatcher, de a Konzervatív Párt is súlyos kudarcként értékelhette, hiszen a Munkáspárt választási győzelme miatt ismét ellenzékbe kényszerült. Ez egyszersmind lehetőséget teremtett Thatchernek arra, hogy 1975 januárjában versenyre keljen Heathszel a pártelnökségért. Nagy meglepetésre – szoros versenyben – a konzervatívok végül őt juttatták győzelemre, így – először a történelemben – a párt vezetése egy női politikus kezébe került.

A toryk új vezérének sajátos nézetei és kormányprogramjának legfőbb elemei – az ún. „thatcherizmus” alapjai – már az ellenzéki évek alatt körvonalazódtak. A politikus a Nagy-Britanniát sújtó recesszió orvoslása érdekében a szabadpiaci eszmék érvényesítését, a privatizáció beindítását és az állam szociális szerepvállalásának csökkentését követelte James Callaghan kormányától, illetőleg éles kritikával illette a Munkáspártot a gyakori sztrájkokkal szemben mutatott tehetetlenségéért. Thatcher ezzel egy időben későbbi külpolitikája alapjait is lefektette: a mélyülő európai integrációval és a bevándorlás mértékével szemben mutatott ellenérzése miatt többször is botrányt keltett Londonban, markáns kommunistaellenessége pedig idejekorán megalapozta hírét a Szovjetunióban is. A szocialista blokk sajtójában csak „Vasladyként” emlegetett politikus programja végül 1979-ben győzelemre vezette a konzervatívokat a recesszió által megtört Munkáspárt ellen, így Thatcher – az első nőként Nagy-Britannia történetében – 1979 májusában elfoglalhatta a miniszterelnöki széket.

Margaret Thatcher kormányának megalakulásával új ideológia jutott uralomra a szigetországban: a konzervatívok nagyarányú privatizációba kezdtek, radikálisan csökkentették az állami kiadásokat, és miközben lazították az üzleti életet érintő törvényi szabályozásokat, valósággal gúzsba kötötték a szakszervezeteket. Ezek az intézkedések – ideiglenesen – súlyos inflációhoz és a munkanélküliség gyors növekedéséhez vezettek, a pénzromlás ellensúlyozására életbe léptetett új adófajták pedig tovább növelték a „Vaslady” népszerűtlenségét. Thatcher, aki az 1980-as évek elején minden idők egyik legelutasítottabb brit kormányfőjének számított, valószínűleg megbukott volna az 1983-as választásokon, a falkland-szigeteki háború és az Argentína felett aratott győzelem azonban szerencsés pillanatban a népszerűségi lista csúcsára repítette őt.Ennek eredményeként a „Vaslady” újabb négyéves felhatalmazást kapott – amit aztán 1987-ben még egy terminussal meghosszabbítottak –, a „thatcherizmus” azonban így is megosztotta a szigetországot.

A szakszervezetek elleni kemény fellépés és a sztrájkok – például az 1984. évi híres bányászsztrájk – letörése érthető módon a társadalom egy részében fokozatosan növelte Thatcher elutasítottságát, akit – unionista elvei miatt – egy alkalommal az IRA is megpróbált meggyilkolni. Ezenfelül a „Vaslady” külpolitikája is megosztottságot eredményezett a brit közvéleményben: természetesen nem a politikus szovjetellenessége okozott dilemmát – ez Gorbacsov hatalomra kerülésével és a peresztrojka meghirdetésével amúgy is enyhülésnek indult –, hanem sokkal inkább az a távolságtartó magatartás, amivel az európai integrációt szemlélte. Thatcher az Európai Gazdasági Közösségben az 1979. évi brit kvóta újratárgyalásával „mutatkozott be”, majd 1985-ben az árfolyam-mechanizmus elutasításával is demonstrálta különutasságát. A „Vaslady” az EGK helyett Ronald Reagan amerikai elnököt és az Egyesült Államokat tekintette legfőbb stratégiai partnerének, ez a szívélyes viszony pedig kisebb hullámvölgyekkel – ilyen volt például az USA 1983-as grenadai közbeavatkozása – Thatcher egész kormányzása alatt fennmaradt.

A „Vaslady” végül 11 évig – a 20. század brit kormányfői közül a legtovább – birtokolta a miniszterelnöki széket, az 1990-es évek elejére azonban a „thatcherizmus” ellentábora jelentős többségbe került a szigetországban. Margaret Thatcher bukását egy adóreform, az úgynevezett „közösségi költség” bevezetése készítette elő, mely új alapon – bérleti érték szerint és személyenként – kívánt forrást biztosítani a helyi önkormányzatok működéséhez. Ez az adó komoly felháborodást váltott ki a közvéleményben, ráadásul ezzel egy időben a miniszterelnök asszony tekintélyét az 1980-as évek végén beköszöntő újabb recesszió is megtépázta. Ennek okán a konzervatívok körében egyre többen kezdtek kételkedni abban, hogy a „Vaslady” negyedszer is győzelemre vezeti majd őket a választásokon, így Michael Heseltine 1990 őszén versenybe szállt Thatcherrel a pártelnöki posztért.

A küzdelem végül a miniszterelnök asszony győzelmével végződött, ám a rendkívül szoros eredmény megkövetelte volna egy második forduló megtartását, ezért a „Vaslady” – érzékelve a toryk bizalmának megrendülését – 1990. november 22-én bejelentette lemondását. Helyét a párt és a kormány élén John Major vette át, aki 1992-ben végül beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és győzelmet aratott a választásokon. Ugyanebben az évben Margaret Thatcher – bárói rangban – már a Lordok Házában foglalt helyet, ám egészen 2002-ben bejelentett visszavonulásáig a Konzervatív Párt meghatározó alakja maradt.

Vizualizări: 34

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

209 state 

(ultimul: Eswatini)

Numar de steaguri: 273

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

20 state au un click

Website seo score
Powered by WebStatsDomain

DE URMĂRIT

1.EDITURA HOFFMAN

https://www.editurahoffman.ro/

2. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

3.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

https://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/1

4.ANTICARIAT UNU

https://www.anticariat-unu.ro/wishlist

5. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

6. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

7. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

8. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

9. ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

10. LIBRĂRIILE:NET

https://www.librariileonline.ro/carti/literatura--i1678?filtru=2-452

11. LIBRĂRIE: NET

https://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?&page=2&t=opere+fundamentale&sort=top

12.CONTRAMUNDUM

https://contramundum.ro/cart/

13. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

14. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

15.OKAZII

https://www.okazii.ro/cart?step=0&tr_buyerid=6092150

16. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

17.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

18. ANTICARIAT URSU

https://anticariat-ursu.ro/index.php?route=common/home

19.EDITURA TEORA - UNIVERSITAS

http://www.teora.ro/cgi-bin/teora/romania/mbshop.cgi?database=09&action=view_product&productID=%20889&category=01

20. EDITURA SPANDUGINO

https://edituraspandugino.ro/

21. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

22 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

23.LIBREX

https://www.librex.ro/search/editura+polirom/?q=editura+polirom

24. LIBMAG

https://www.libmag.ro/carti-la-preturi-sub-10-lei/filtre/edituri/polirom/

25. LIBRIS

https://www.libris.ro/account/myWishlist

26. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

27. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

28.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

29.IDEEA EUROPEANĂ

https://www.ideeaeuropeana.ro/colectie/opere-fundamentale/

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. CERTITUDINEA

www.certitudinea.com

32. F.N.S.A

https://www.fnsa.ro/products/4546-dimitrie_cantemir_despre_numele_moldaviei.html

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Hoffman - Jurnalul cărților esențiale

1. Radu Sorescu -  Petre Tutea. Viata si opera

2. Zaharia Stancu  - Jocul cu moartea

3. Mihail Sebastian - Orasul cu salcimi

4. Ioan Slavici - Inchisorile mele

5. Gib Mihaescu -  Donna Alba

6. Liviu Rebreanu - Ion

7. Cella Serghi - Pinza de paianjen

8. Zaharia Stancu -  Descult

9. Henriette Yvonne Stahl - Intre zi si noapte

10.Mihail Sebastian - De doua mii de ani

11. George Calinescu Cartea nuntii

12. Cella Serghi Pe firul de paianjen…

Continuare

Creat de altmariusclassic Dec 23, 2020 at 11:45am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Ian 24, 2021.

© 2024   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor