altmarius

cultură şi spiritualitate

Box: Rezultate înregistrate în meciurile disputate miercuri

02 Aug, 12:22 | 0 comentarii
Turneul olimpic de box masculin a continuat luni, cu meciurile din optimile de finală de la categoriile 56, 91 şi +91 kg.
Tenis: Încă un meci maraton în turneul olimpic, la dublu. Federer şi Wawrinka, eliminaţi

Tenis: Încă un meci maraton în turneul olimpic, la dublu. Federer ş...

02 Aug, 11:55 | 0 comentarii
Turneul olimpic de tenis a propus un alt meci maraton, în competiţia masculină de dublu, după ce, la simplu, Jo-Wilfried Tsonga şi Milos Raonic au fost protagoniştii unei întâlniri care a durat aproape patru ore.
Baschet feminin la JO 2012: Echipa Statelor Unite, calificată în sferturi cu trei victorii din trei posibile

Baschet feminin la JO 2012: Echipa Statelor Unite, calificată în sf...

02 Aug, 11:46 | 0 comentarii
Ultimele două meciuri din turneul de baschet feminin de la Jocurile Olimpice au făcut lumină în privința probabilității calificării din Grupa A, grupa favoritei principale, Statele Unite.
Roxana Cocoş: „Am făcut istorie, sunt prima fată medaliată la haltere”

02 Aug, 11:21 | 0 comentarii
Are 23 de ani, este legitimată la clubul Steaua, iar miercuri a devenit prima halterofilă din România care a urcat pe podiumul olimpic, la categoria 69 kg.
Handbal la JO 2012: Seria înfrângerilor la scor continuă pentru Marea Britanie

Handbal la JO 2012: Seria înfrângerilor la scor continuă pentru Mar...

02 Aug, 01:41 | 0 comentarii
Marea Britanie a pierdut și al treilea meci la Jocurile Olimpice de la Londra, în cadrul turneului feminin de handbal.
Polo la JO 2012: SUA și Spania termină la egalitate, Australia învinge Marea Britanie cu 16-3

Polo la JO 2012: SUA și Spania termină la egalitate, Australia învi...

02 Aug, 00:36 | 0 comentarii
Maica Garcia a înscris al doilea ei gol al serii cu mai puțin de un minut înainte de finalul partidei, iar Spania a remizat, scor 9-9, cu Statele Unite ale Americii la polo feminin.
Fotbal: Uruguay părăseşte turneul olimpic, după 0-1 cu Marea Britanie

02 Aug, 00:22 | 0 comentarii
După Spania, un alt nume important părăseşte turneul olimpic de fotbal masculin. Naţionala Uruguayului a pierdut ultimul meci din grupa A, 0-1 cu Marea Britanie, şi a fost eliminată din competiţie.
Volei la JO 2012: Italia și Statele Unite, calificate matematic. Marea Britanie are nevoie de victorii

Volei la JO 2012: Italia și Statele Unite, calificate matematic. Ma...

02 Aug, 00:19 | 0 comentarii
A treia zi a turneului de volei feminin de la Jocurile Olimpice este aproape de final, iar competiția a trecut de jumătatea primei părți. Echipele încep de acum să calculeze cum trebuie să abordeze ultimele meciuri pentru a avea o șansă cât mai bună în faza eliminatorie.
Înot: Un record mondial şi unul olimpic, în semifinalele din reuniunea de miercuri seară

Înot: Un record mondial şi unul olimpic, în semifinalele din reuniu...

02 Aug, 00:00 | 0 comentarii
Reuniunea de miercuri seară din cadrul concursului de înot de la Jocurile Olimpice a prilejuit stabilirea unui record mondial şi a unuia olimpic. Două performanţe excelente, mai ales că au fost stabilite în semifinale.
Înot la JO 2012: Aur și record olimpic pentru ștafeta feminină a SUA la 4x200 metri liber

Înot la JO 2012: Aur și record olimpic pentru ștafeta feminină a SU...

01 Aug, 23:48 | 0 comentarii
Echipa feminină de ștafetă 4x200 de metri a Statelor Unite ale Americii a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Londra.
Haltere la JO 2012: Două recorduri mondiale pentru Xiaojun. China domină categoria 77 kilograme

Haltere la JO 2012: Două recorduri mondiale pentru Xiaojun. China d...

01 Aug, 23:14 | 1 comentarii
Halterofilul chinez Lu Xiaojun, dublu campion mondial, a câștigat medalia de aur și a doborât două recorduri mondiale la categoria 77 de kilograme, la prima sa participare la Jocurile Olimpice.
Înot la JO 2012: Nathan Adrian a câștigat dramatic finala la 100 metri liber

Înot la JO 2012: Nathan Adrian a câștigat dramatic finala la 100 me...

01 Aug, 22:59 | 0 comentarii
Nathan Adrian l-a întrecut pe marele favorit James Magnussen cu o sutime și a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Londra, în proba de 100 metri liber.
Dramatism la sabia feminină. Kim Ji-Yeon este campioană olimpică după două asalturi de poveste

Dramatism la sabia feminină. Kim Ji-Yeon este campioană olimpică du...

01 Aug, 22:48 | 1 comentarii
Kim Ji-Yeon (Coreea de Sud) a câștigat medalia olimpică de aur la proba de sabie individual de la Jocurile Olimpice, după ce a învins-o pe rusoaica Sofiya Velikaya în finală. Reprezentanta Româniiei, Bianca Pascu, a fost învinsă în turul doi de Min Zhu, din China.
Înot la JO 2012: Record olimpic pentru chinezoaica Liuyang la 200 metri fluture

Înot la JO 2012: Record olimpic pentru chinezoaica Liuyang la 200 m...

01 Aug, 22:45 | 0 comentarii
Jiao Liuyang a adus o nouă medalie de aur pentru China, după ce a câștigat proba de 200 metri fluture la Jocurile Olimpice de la Londra.
Istorie la Jocurile Olimpice. Venezuela ia primul aur și Norvegia prima medalie la scrimă

Istorie la Jocurile Olimpice. Venezuela ia primul aur și Norvegia p...

01 Aug, 22:25 | 0 comentarii
Rubén Dario Limardo Gascón este noul campion olimpic la spadă individual, după ce a reușit să îl învingă pe primul norvegian medaliat la scrimă din istoria Jocurilor Olimpice.

Vizualizări: 43

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Steaguri lipsa: 33

1 stat are peste 700,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 100.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 50,000 clickuri (Moldova)

2 state au peste 20,000  clickuri (Italia,  Germania)

4 state are peste 10.000 clickuri (Franta, UngariaSpania,, Marea Britanie,)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia,  Canada,  )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)