Kép: Wikipedia

A Breakthrough Listen projekt bejelentette, hogy az elkövetkező 60 nap során több millió csillagot fognak megfigyelni a Tejútrendszerben az új-dél-walesi Parkes rádiótávcső segítségével - írja a Space.com. Az ausztrál Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) tulajdonában lévő teleszkóp a közelmúltban jelentős fejlesztésen esett át, immár 13 sugárnyalábbal képes tanulmányozni az égboltot.

„Ezekkel az új adottságokkal példátlan részletességgel vizsgálhatjuk galaxisunkat” - nyilatkozta Danny Price, a Berkeley- Kaliforniai Egyetem kutatója és a projekt munkatársa. A szakértő hozzátette, abban bíznak, hogy az óriási adathalmazt elemezve bizonyítékot találnak arra, hogy nem csak a Földön jelent meg az intelligens élet.

A Breakthrough Listent Yuri Milner vállalkozó és Stephen Hawking hívta életre 2016-ban. A 100 millió dolláros projekt célja, hogy megfigyeljék a Tejútrendszert és a közeli galaxisokat, és azonosítsák a potenciális földön kívüli technológiák nyomait. A kutatók a Parkes rádiótávcsőhöz hasonló teleszkópokkal keresik az ígéretes jeleket.

A héten induló kampány során a Parkes 130 gigabit per másodperces sebességgel fogja rögzíteni az adatokat. Az átalakított eszköz ráadásul nagyobb pontossággal lesz képes kiszűrni az ember alkotta forrásokból származó nyomokat. A megfigyelt jelek nagy része ugyanis telefonokból, műholdakból és repülőgépekből érkezik majd.

A Breakthrough Listen csapatát különösen foglalkoztatja a gyors rádiókitörések kutatása. Ezek a különös jelek feltételezhetően a Tejútrendszeren kívülről származnak. Arra vonatkozóan nincs bizonyíték, hogy a gyors rádiókitörések idegen eredetűek lennének, vizsgálatuk azonban így is izgalmasnak ígérkezik.