altmarius

cultură şi spiritualitate

Programul teatrelor bucureştene în perioada 31 martie – 6 aprilie

Programul teatrelor bucureştene în perioada 31 martie – 6 aprilie


Paris, mon amour, Scrisoarea, Pescăruşul, Copilăria lui Chopin, D’ale carnavalului şi Acasă la tata sunt doar câteva dintre spectacolele pe care le puteţi urmări în această săptămână pe scenele din Capitală. Programul teatrelor bucureştene în perioada 31 martie – 6 aprilie.

Un articol de Petre Ivan|31 Mar 2014

Teatrul Metropolis:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Paris, mon amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Paris, mon amour”, regia Răzvan Ioan Dincă; sâmbătă, 5 aprilie, ora 11.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; sâmbătă, 5 aprilie, ora 15.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 15.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Gaiţele”, regia Dan Tudor.

Teatrul Naţional Bucureşti,

Sala Studio:

miercuri, 2 aprilie, ora 20.00 – “Molto, gran’ impressione”, de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; joi, 3 aprilie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – “Scrisoarea”, după “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 6 aprilie, ora 19.30 – “Revizorul”, de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa, informează Mediafax.

Sala Mică:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Duşmancele, o poveste de iubire (TES)”, după Isaac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga; vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – “Fata din curcubeu”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – “Încă-i bine!”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Atelier:

joi, 3 aprilie, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Tectonica sentimentelor”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 6 aprilie, ora 20.00 – “Nebun din dragoste”, de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Pictura:

sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 6 aprilie, ora 20.00 – “Omul care a văzut moartea”, de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor;

Sala Media:

duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Bulandra,

Sala “Toma Caragiu”:

luni, 31 martie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru;

Sala “Liviu Ciulei”:

joi, 3 aprilie, ora 18.30 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Doru Ana; vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – “Dumnezeu iubeşte”, de Zlata Demin, regia Ioana Petre; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “La grande magia”, de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Artă”, de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Odeon,

Sala Majestic:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “În container”, de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; joi, 3 aprilie, ora 18.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; vineri, 4 aprilie, ora 18.00 – “Copilăria lui Chopin”, regia Monica Ciută; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Un Tango Mas”, direcţia de scenă Alexandru Dabija;

Sala Studio:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; joi, 3 aprilie, ora 19.30 – “Linişte! Sărut. Acţiune!”, o adaptare de Peter Kerek după filmul “Living în Oblivion”, de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; vineri, 4 aprilie, ora 19.30 – “Pescarul şi sufletul său”, după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Poveste despre tatăl meu”, de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; duminică, 6 aprilie, ora 19.30 – “Contra democraţiei”, de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija.

Teatrelli, 

vineri, 4 aprilie, ora 20.00 – Quartet. Cu: Costel Constantin, Adela Mărculescu, Damian Crâșmaru și Florina Cercel; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – Confesiuni despre viaţă şi artă, cu Radu Beligan

Quartet la Teatrelli fotografiat de Simion Buia-5647

Teatrul Nottara,

Sala “Horia Lovinescu”:

joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Soţul păcălit”, de Moliere, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Roman teatral”, de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Un pic prea intim”, de Rajiv Juseph, regia Cristi Juncu; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Mobilă şi durere”, de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala “George Constantin”:

marţi, 1 aprilie, ora 19.00 – “Servieta de doc”, regia Ştefana Samfira; miercuri, 2 aprilie, ora 19.30 – “Panică”, “Trei bărbaţi pe punctul de-a ceda psihic”, de Mika Myllyaho, regia Theodor-Cristian Popescu; joi, 3 aprilie, ora 19.30 – “Comedie de modă veche”, de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; vineri, 4 aprilie, ora 19.30 – “Zeul măcelului”, de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.30 – “Metoda”, de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu; duminică, 6 aprilie, ora 19.30 – “Vizitatorul”, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga.

Teatrul Mic:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Pensiune completă”, de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Cum iubeşte cealaltă jumătate”, de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “D’ale carnavalului”, de I.L. Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Doamna noastră din Pascagoula”, de Tennessee Williams, regia Florin Fătulescu; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Sex on the bici”, de John Tobias, regia Nona Ciobanu.

Programul teatrelor

Teatrul Foarte Mic:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Interpretul”, de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Zelda”, de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Interzis sub 18 ani”, de Mihaela Michailov, regia Ioana Păun; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Livada de vişini”, după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Somnoroasa aventură,” de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul de Comedie,

Sala “Radu Beligan”:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Clinica”, de Adrian Lustig, regia Aurel Palade; vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Acasă la tata”, de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Pescăruşul”, de A.P. Cehov, regia Claudiu Goga; duminică 6 aprilie, ora 19.00 – “Bani din cer”, de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele;

Sala Nouă:

vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Cum am învăţat să conduc”, de Paula Vogel, regia Eugen Gyemant.

Teatrul Masca:

vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Negustoarea din Veneţia”, regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul Evreiesc de Stat, la Teatrul Naţional Bucureşti:

miercuri, 2 aprilie, ora 19.00 – “Duşmancele, o poveste de iubire”, după Isaac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga;

Teatrul Evreiesc de Stat la ASE:

joi, 3 aprilie, ora 19.00 – “Mazl-tov… and justice for all!”, de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu.

În Culise:

luni, 31 martie, ora 20.00 – “Frumoasa călătorie a urşilor panda”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni:

luni, 31 martie, ora 21.00 – “Suntem ceea ce iubim… de ziua lui Nichita”, regia Laura-Maria Vlădoiu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.00 – “Confesiunile unui câine”, adaptare liberă după “Viaţă de câine”, de Peter Mayle, un spectacol de Ioana Macarie şi Mihaela Rădescu.

Godot Cafe-Teatru:

luni, 31 martie, ora 20.00 – “Prestez servicii artistice”, de Chris Simion, regia Chris Simion; marţi, 1 aprilie, ora 20.00 – “7 Blesteme… cerute, făcute şi legate”, regia Chris Simion; sâmbătă, 5 aprilie, ora 14.00 – “Aici nu se simte” & “Oase pentru Otto”, de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “De veche în lanul de ocară”, de Mişa Şerban & Alex Unguru, regia Mişa Şerban şi Alex Unguru; sâmbătă, 5 aprilie, ora 22.00 – “Testosteron”, de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; duminică, 6 aprilie, ora 14.30 – “Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, un spectacol de Doina Antohi; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Flori, filme, fete sau băieţi”, de Mimi Brănescu, regia Radu Popescu; duminică, 6 aprilie, ora 22.00 – “În parc”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban.

Teatrul Act:

marţi, 1 aprilie, ora 19.00 – “Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule?”, de Cătălin Ştefănescu, Marin preda, regia Alexandru Dabija; duminică, 6 aprilie, ora 19.00 – “Cockoşi” de Mike Bartlett, regia Horia Suru.

Unteatru:

vineri, 4 aprilie, ora 19.00 – “Blackbird”, de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 5 aprilie, ora 19.00 – “Blackbird”, de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu.

Teatrul de Artă:

joi, 3 aprilie, ora 20.15 – “Un bărbat şi mai multe femei”, de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; vineri, 4 aprilie, ora 20.15 – “Voyeur”, de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 5 aprilie, ora 20.15 – “Pinalti”, de Stephen Smith, regia Radu Popescu; duminică, 6 aprilie, ora 20.15 – “Ruleta rusească”, de Vladimir Maiakovsky, regia Ovidiu Niculescu.

Programul teatrelor

Opera Comică pentru copii:

luni, 31 martie, ora 11.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; luni, 31 martie, ora 13.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 1 aprilie, ora 11.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 1 aprilie, ora 13.00 – “Mirandolina”, după “Hangiţa”, de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 4 aprilie, ora 17.00 – “Don Pasquale”, regia Cristian Mihăilescu.

Teatrul “Ion Creangă”,

Sala Rapsodia:

marţi, 1 aprilie, ora 10.00 – “Un lup, o capră şi trei iezi”, de Monica Patriciu, după Ion Creangă, regia Cornel Todea; miercuri, 2 aprilie, ora 10.00 – “Lumea lui Paparin”, de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; joi, 3 aprilie, ora 10.00 – “Carolina şi poneiul”, de Laurenţiu Budău, regia Cornel Todea; vineri, 4 aprilie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici”, un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea; sâmbătă, 5 aprilie, ora 11.00 – “D-l Goe, Vizită, Pedagog de şcoală nouă – Mofturi”, dramatizare de Ioan Gârmacea după I.L Caragiale, regia Chris Simion; duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – “Pinocchio”, dramatizare de Cornel Todea după Carlo Collodi, regia Cornel Todea.

Teatrul Excelsior:

marţi, 1 aprilie, ora 10.00 – “Cocoşelul neascultător”, de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; miercuri, 2 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; joi, 3 aprilie, ora 10.00 – “Degeţica”, adaptare de Aurel Mitran după H.C. Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 6 aprilie, ora 11.00 – “Mica Sirenă”, după H.C. Andersen, regia Olimpia Arghir, notează Mediafax.

Teatrul Ţăndărică:

luni, 31 martie, ora 10.00 – “Frumoasa din pădurea adormită”, adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 1 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; miercuri, 2 aprilie, ora 10.00 – “Mica sirenă”, regia Gabriel Apostol; joi, 3 aprilie, ora 10.00 – “Cei trei purceluşi”, regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 4 aprilie, ora 10.00 – “Pinocchio”, adaptare Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 5 aprilie, ora 10.00 – “Albă ca Zăpada”, adaptare după un basm german, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 5 aprilie, ora 12.00 – “Albă ca Zăpada”, adaptare după un basm german, regia Cristian Pepino; duminică, 6 aprilie, ora 10.00 – “Croitoraşul cel vitează”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; duminică, 6 aprilie, ora 12.00 – “Croitoraşul cel vitează”, adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu.

Foto cu Programul teatrelor – wikipedia, facebook, Simion Buia

- See more at: http://www.ziarulmetropolis.ro/programul-teatrelor-bucurestene-in-p...

Vizualizări: 60

Adaugă un comentariu

Pentru a putea adăuga comentarii trebuie să fii membru al altmarius !

Alătură-te reţelei altmarius

STATISTICI

Free counters!
Din 15 iunie 2009

198 state 

(ultimul: Guyana)

Numar de steaguri: 262

Record vizitatori:    8,782 (3.04.2011)

Record clickuri:

 16,676 (3.04.2011)

Tari lipsa: 44

1 stat are peste 600,000 clickuri (Romania)

1 stat are peste 90.000 clickuri (USA)

1 stat are peste 40,000 clickuri (Moldova)

3 state au peste 10.000 clickuri (ItaliaFranta,  

Germania)

6 state au peste 5.000 clickuri (Olanda, Belgia, Marea Britanie, Canada, UngariaSpania )

10 state au peste 1,000 clickuri (Polonia, Rusia,  Australia, IrlandaIsraelGreciaElvetia ,  Brazilia, Suedia, Austria)

50 state au peste 100 clickuri

23 state au un click

Rating for altmarius.ning.com 

altmarius.ning.com-Google pagerank,alexa rank,Competitor

DE URMĂRIT

1. ANTICARIAT ALBERT

http://anticariatalbert.com/

2. ANTICARIAT ODIN 

http://anticariat-odin.ro/

3. TARGUL CARTII

http://www.targulcartii.ro/

4. PRINTRE CARTI

http://www.printrecarti.ro/

5. MAGAZINUL DE CARTE

http://www.magazinul-de-carte.ro/

6 ANTICARIAT PLUS

http://www.anticariatplus.ro/

7. DEPOZITUL DE CARTI 

http://www.calinblaga.ro/

8. CARTEA DE CITIT

http://www.carteadecitit.ro/

9. ANTICARIAT ON-LINE
http://www.carti-online.com/

10. ANTICARIATUL DE NOAPTE

 http://www.anticariatuldenoapte.ro/

11. ANTICARIATUL NOU

http://www.anticariatulnou.ro

12. ANTICARIAT NOU

https://anticariatnou.wordpress.com/

13. ANTICARIAT ALEPH

https://www.anticariataleph.ro/

14. ANTIKVARIUM.RO

http://antikvarium.ro

15.ANTIKVARIUS.RO

https://www.antikvarius.ro/

16. ANTICARIAT LOGOS

http://www.anticariat-logos.ro/

17. ANTICARIAT.NET

http://www.anticariat.net/informatii-contact.php

18. TIMBREE

www.timbree.ro

19. FILATELIE

 http://www.romaniastamps.com/

20 MAX

http://romanianstampnews.blogspot.com

21. STAMPWORLD

http://www.stampworld.com

22. LIBMAG

https://www.libmag.ro/oferta-carti-polirom/?utm_source=facebook-ads-7-99-polirom&utm_medium=banner-facebook&utm_campaign=7-99-polirom-facebook&utm_content=new-3

23. BUCURESTIUL MEU DRAG

http://www.orasul.ro/

24. MAGIA MUNTELUI

http://magiamuntelui.blogspot.com

25. RAZVAN CODRESCU
http://razvan-codrescu.blogspot.ro/

26.RADIO ARHIVE

https://www.facebook.com/RadioArhive/

27.EDITURA UNIVERSITATII CUZA - IASI

http://www.editura.uaic.ro/produse/colectii/documenta/1

28. EDITURA ISTROS

https://www.muzeulbrailei.ro/editura-istros/

29 ORIZONTURI CULTURALE

http://www.orizonturiculturale.ro/ro_home.html

30. SA NU UITAM

http://sanuuitam.blogspot.ro/

31. MIRON MANEGA
http://www.certitudinea.o

32. NATIONAL GEOGRAPHIC ROMANIA

https://www.natgeo.ro/revista

33. KORUNK

http://ideakonyvter.ro/53-korunk

Insignă

Se încarcă...

Anunturi

Licenţa Creative Commons Această retea este pusă la dispoziţie sub Licenţa Atribuire-Necomercial-FărăModificări 3.0 România Creativ

Note

Erfolgsgeschichte Taunusbahn

Creat de altmariusclassic Sep 13, 2013 at 11:02am. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Sep 13, 2013.

Schnell und Steiner

Creat de altmariusplus Iun 19, 2013 at 1:59pm. Actualizat ultima dată de altmariusplus Iun 19, 2013.

Grosse Kunstfuehrer zum Schnell &Steiner

Creat de altmariusclassic Dec 21, 2012 at 6:55pm. Actualizat ultima dată de altmariusclassic Dec 21, 2012.

© 2019   Created by altmarius.   Oferit de

Embleme  |  Raportare eroare  |  Termeni de utilizare a serviciilor