Fotó: Mads Kähler Holst et al/Aarhus University/PNAS

Kutatók egy csoportja 2000 éves maradványokra bukkant a dániai Jylland félszigetén - írja az IFLScience. A szakértők úgy vélik, hogy a lelőhely egy északi barbár törzsek közti összecsapás, illetve az azt követő szertartások emléke.

A Mads Kähler Holst, az Aarhus Egyetem munkatársa által vezetett szakértők 380 férfi és fiú csontjait azonosították a területen. A régészek emellett fejszéket, lándzsafejeket, kardokat és pajzsokat is felfedeztek, melyek mind azt mutatják, hogy egy csata helyszínét találták meg.

A kutatók elképzelését igazolták a csontokon azonosított sérülések. Az éles fegyverektől származó sebek nem hordozzák magukon a gyógyulás jeleit, ami azt sugallja, hogy ezek halálosak voltak.

Bizonyos nyomok alapján egyes holttesteket a halál után feldaraboltak. A maradványok ezután sokáig heverhettek temetetlenül, a csontokon ugyanis állati fogaktól származó sérülések is fellelhetőek. A testeket végül egy mára eltűnt tóban temethették el.

A régészek emellett olyan medencecsontokat is találtak, melyeket egy botra „fűztek”. Úgy tűnik, hogy a csatát követően valaki összegyűjtötte a maradványokat, hogy elvégezzen valamiféle rituálét.

Mette Løvschal, az Aarhus Egyetem régésze szerint a botra helyezett medencék egyfajta szexuális megalázásra utalhatnak. A kutató hozzátette, nehéz megállapítani, hogy ki is gyűjthette össze a csontokat.

A 2000 évvel ezelőtti csata egybeesik a Római Birodalom északi terjeszkedésével. Ennek ellenére feltételezhető, hogy a maradványok egy germán törzsek közti összecsapásból, és nem a rómaiak és a helyiek közti harcból származnak.